تفسیرهای سطحی

 

وی تصریح کرد: این برنامه امروز برای من دلنشین بود. مسئله مهمی که وجود دارد این است که دانشگاه آزاد بر اساس تشخیصی که خدا توفیق آن را داد در مغز من جرقه‌ای زد که آتش آن جرقه امروز تبدیل به آذرخشی شده است.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد با بیان اینکه اوایل انقلاب برای من روشن بود که دولت به این زودی امکاناتی که بخواهد به واسطه آن مشکلات تحصیل جامعه را حل کند و نیازها را تامین کنند نخواهد داشت، گفت: البته در حد توان سرمایه‌گذاری کرده بود، اما کافی نبود. در آن زمان بخش اعظم کسانی که در کنکور شرکت می‌کردند مایوسانه به خانه بازمی‌گشتند و تبدیل به یک دیپلمه بیکار می‌شدند و یا اگر امکانات مالی داشتند به خارج از کشور می‌رفتند که این موضوع دلخراشی بود. 

هاشمی افزود: همچنین در زمان جنگ تعدادی از دانشگاه‌ها هم تعطیل شده بودند. در آن زمان فکر کردیم بدون آموزش بخش غیردولتی، در کنار نهادهای آموزشی دولت ممکن نیست که کشور بتواند حرکت عظیم آموزشی متناسب با استعدادهای کشور داشته باشد. 

وی با بیان اینکه من افق را می‌دیدم و آن زمان معلوم نبود که جنگ به کجا می‌رسید، اظهار کرد: شرق و غرب علیه ما بودند و ما تنها در حالی که مرکز کشور نیز درگیر اختلاف بود و هنوز تحرکات تجزیه‌طلبانه در کشور وجود داشت اما با این حال در چنین شرایطی باز هم نمی‌شد جوان‌ها را فراموش کرد. 

رییس مجمع تشخصی مصلت نظام افزود: پس ما فکر کردیم باید دانش خود را به اقیانوس بی‌پایان مردم وصل کنیم، زیرا مردم نیازمند به علم بودند و اساس کار ما توجه به نیاز مردم بود. در آن زمان من خدمت امام خمینی(ره) رفتم و ایشان نیز از این موضوع استقبال کردند. چون هم به موضوع علاقه‌مند بودند و هم بهتر از ما مسایل را درک می‌کردند. امام خمینی از لحاظ مختلف شخصیت ممتاز عصر ما بودند. 

هاشمی تصریح کرد: در چنین شرایطی که مدرسه‌های متوسطه خصوصی گرفته شده و در اختیار دولت بود، کسی به فکر تشکیل بخش غیردولتی نبود. در این شرایط امام(ره) فرمودند، این کار بسیار خوبی است و خطاب به من گفتند آیا می‌توانید امکانات آن را فراهم کنید؟ که من گفتم از دانشمندان موجود و امکانات عمومی همچون وقت‌های خالی مدارس، مساجد و دانشگاه‌ها کمک می‌گیریم و دانشگاه آزاد را تاسیس خواهیم کرد.

وی یادآور شد: در آن زمان من کسانی را می‌شناختم که حاضر بودند زندگی خود را فروخته و هزینه دانشگاه فرزندانشان را پرداخت کنند. در این شرایط امام این فکر را تایید کردند و یک میلیون تومان نیز کمک مالی برای تاسیس دانشگاه آزاد دادند.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر این که زبان مخالفین را امام خمینی بستند، گفت: اگر امام وارد نمی‌شد و این مساله را تایید نمی‌کرد، کسانی که می‌خواستند همه چیز دولتی باشد تمام دستاوردها را به باد می‌دادند، اما تایید امام تاثیرگذار بود و راه را برای ما باز کرد.

او تاکید کرد: ما حتی در شورای انقلاب فرهنگی نیز مشکل داشتیم زیرا از تصویب اساسنامه ما دریغ می‌کردند چرا که فکر می‌کردند دانشگاه آزاد یک نهاد لوکس است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پیامبر می‌فرماید علم را کشف کنید حتی اگر در چین باشد. در زمانی که عربستان را جهل مطلق فرا گرفته بود پیامبر مردم را تشویق به کسب علم می کرد. پیامبر فرموده اند اگر علم در ثریا باشد مردمی از سرزمین پارس به آن دست پیدا خواهند کرد. می‌بینیم که پیامبر واقعیت‌ها را بهتر از دیگران مطلع بود. 

هاشمی با بیان اینکه در قرآن به تفکر و پژوهش تاکید شده است، گفت: تحقیقاتی که ابوعلی سینا ها و بیرونی ها که آثار آنها به اروپا رفته و دریچه‌ها برای آن‌ها باز شده است، امروز در دنیا پیشتاز هستند و این ریشه در همین تفکر اسلامی دارد. از دینی که در اولین آیات آن صحبت از علم و آموزش است و خداوند به پیامبر می‌گوید اقرا و این می‌رساند که هدف قرآن تربیت انسان عالم و مومن است؛ انسانی که با علم خود به دیگران تجاوز نکند و به حق خود قانع باشد و این هدف کل دین اسلام است. 

وی افزود: در ابتدای خلقت نیز وقتی خداوند به ملائکه گفت به انسان سجده کنید، ثابت شد که علم انسان از فرشته و جن بیشتر است. ما به خاطر تفسیرهای صوفی‌نمایان و برخی افراد که تک‌بعدی فکر می‌کنند از اسلام دور شده‌ایم. اگر اینگونه نبود اکنون نباید از علوم دنیا عقب باشیم و اگر می‌توانستیم به قرآن عمل کنیم و به درستی آن را تفسیر کنیم، اکنون از اروپا نیز جلوتر بودیم.

هاشمی تاکید کرد: ما موظفیم که اگر نظامی اسلامی هستیم نیاز به تحصیل جامعه را فراهم کنیم و هیچ دولتی نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد، اما با آمدن دانشگاه آزاد پیوندی بین اقیانوس مردم و حکومت زده شد.

وی با اشاره به این‌که در آن زمان هدف این بود که دانشجوی کارشناسی جذب کنیم گفت:‌ اما اکنون از این مساله اشباع شده‌ایم و باید به مقاطع ارشد و دکترا و پسا دکترا و تحقیقات بالاتر فکر کنیم و زمینه را در این عرصه باز کنیم. دکتر میرزاده در دانشگاه آزاد امروز به این فکر افتاده است؛ البته دکتر جاسبی نیز همین‌گونه می اندیشید اما دانشگاه را از او محروم کردند. البته دکتر جاسبی در هیات امنا حضور دارد و در حال نوشتن تاریخ دانشگاه آزاد است تا همه بدانند در این سال‌ها دانشگاه آزاد چه دستاوردهایی داشته و دچار چه بلاهایی نیز شده است.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد با اشاره به سوابق دکتر میرزاده ادامه داد:  ایشان پس از جنگ مسئول بازسازی مناطق آسیب دیده بودند و در دولت سازندگی نیز بسیاری از امور را برعهده داشتند همچنین یکی از سوابق مهم ایشان تاسیس مرکز تحقیقات پلیمر بود ولی در دولت احمدی نژاد اتفاقات دیگری افتاد و اولین اقدام ایشان حرکت در جهت توسعه تحصیلات تکمیلی بوده است.

 وی همچنین گفت : خوشبختانه دو وزیر علوم و بهداشت عضو هیات امنا هستند ودکتر هاشمی و دکتر فرجی دانا کمک‌های زیادی به دانشگاه آزاد کرده‌اند ؛  البته ایشان با همان روحیه فعالیت خواهد کرد و ما از ایشان استفاده می‌کنیم اما در حال حاضر فکار منحطی وجود دارند که نمی توانند درک کنند  آزادی در دانشگاه ها چه مفهومی دارد.

وی با اشاره به مشکلات علوم پزشکی افزود: گرچه پزشکی در ایران پیشرفته است، اما موقعیت آن هنوز در کشور جامع نیست که این گام را آقای لاریجانی و دوستان دیگر برداشته و طرح بسیار کارایی را آماده کرده‌اند، اما هزینه‌های آن به آسانی تامین نمی‌شود که ما کمک می‌کنیم مشکلی در زمینه‌ هزینه‌ها پیش نیاید. 

هاشمی تصریح کرد: بشارتی که امروز در این جشنواره داده شد این بود که فرهیختگان علوم پزشکی آماده کمک هستند و همکاری خود را هم به نحوی اعلام کرده‌اند و ما از نظر نیروی انسانی نیازمند هستیم که از این بزرگان استفاده کنیم. 

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه در حال حاضر حرکت هماهنگی به سمت توسعه علوم پزشکی آغاز شده که امیدواریم این حرکت ادامه پیدا کند، گفت: زمینه برای تحقق هدفی که از روز اول داشتیم ایجاد شده است. در حال حاضر «احتیاج به ورود به دانشگاه» منتقل شده به «احتیاح به تحصیل در مقاطع تکمیلی و پژوهش»،

او با بیان اینکه این مردم هستند که از جیب خود هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند و ما درآمد دیگری نداریم، اظهار کرد: از این به بعد تلاش خواهیم کرد که توسعه کیفی را مد نظر قرار دهیم و دیگر توسعه کمی نخواهیم داشت. امیدوارم دانشگاه آزاد تامین نیازهای علمی کشور را به عهده بگیرد تا در کنار دانشگاه‌های دولتی پیشتار باشیم.

 

» سی ثانیه پای صحبت برایان تریسی :: ۱۳٩۳/۶/۳
» استاد گل احمدی از دیار کردستان :: ۱۳٩۳/۵/۴
» هرم وارونه در رسانه :: ۱۳٩۳/۴/٢
» تصاویر ساختمان جدید در فاطمی :: ۱۳٩۳/۳/٢۶
» استاد نبیان در ساختمان جدید :: ۱۳٩۳/۳/٢۶
» عکس بهاری با استاد بهبودی :: ۱۳٩۳/۳/٢۶
» عکس بهار 93 با استاد میرشاهی :: ۱۳٩۳/۳/٢۶
» عصاره آموزه‌های دمینگ :: ۱۳٩۳/۳/٢۵
» آشنایی با افکار دمینگ ... :: ۱۳٩۳/۳/٢۵
» آدرس ساختمان فاطمی :: ۱۳٩۳/۳/٢۵
» هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو :: ۱۳٩۳/۳/٢۱
» کامل ترین تعریف رسانه سرد و گرم :: ۱۳٩۳/۳/٢۱
» داستان غم انگیز پایان گوبلز :: ۱۳٩۳/۳/٢۱
» دزفولی: قلبم را به یک نفر می دهم :: ۱۳٩۳/۳/٢۱
» از دهکده جهانی تا خانواده جهانی :: ۱۳٩۳/۳/٢۱
» 80 نکته مهم در تدریس موفق :: ۱۳٩۳/۳/٢٠

 

 

/ 0 نظر / 50 بازدید