اصول گزارش و مقاله نویسی

 

محتوای سرمقاله الزاماً سیاسی نیست. یک رسانه خبری- تحلیلی می‌تواند در سرمقاله از شخص، از امور مورد بحث در میان مردم، در انتقاد از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مسئولان، در تجلیل از یک شخصیت، درباره اقدامات نیک در گذشتگان و مانند اینها، سخن گوید. نکته مهم در سرمقاله موضعگیری رسانه درباره یک موضوع (رویداد خبری) ویژه است. به همین دلیل سرمقاله حتماً باید به عنوان «سرمقاله» نوشته شود و نیز الزاماً جا و ستون ثابت و بدون تغییر داشته باشد، هرچند که در برخی نشریات سرمقاله با عناوین دیگیر نظیر «طلیعه»، «سخن روز»، «سرآغاز»، «اول دفتر» و مانند اینها نوشته می‌شود، اما باید خواننده به روشنی تشخیص دهد مقاله یاد شده، «سرمقاله» یا نظر رسانه در مورد رویداد خبری خاص است.

این نکته را باید خاطر نشان کرد که سرمقاله برای روزنامه یا هر رسانه دیگری دارای بار حقوقی است و ایجاد مسئولیت می‌کند و تمامی بار مسئولیت متوجه روزنامه است، نه شخص نویسنده. به همین دلیل باید با مشخص کردن آن با سرکلیشه «سرمقاله» از دیگر مقاله‌ها متمایز شود.

سرمقاله، معمولاً اسم و امضاء ندارد، مگر آنکه نام نویسنده به اهمیت سرمقاله بیافزاید و خواننده را به مطالعه آن ترغیب کند. در این صورت نام نویسنده و نظرات وی به سرمقاله اهمیت و وجهه می دهد. روزنامه‌نگاران مشهور و صاحب‌نظر در واقع تعیین‌کننده‌اند و نظراتشان صائب است و موجب افزایش تیراژ نشریه می‌شود. محتوای نخستین سرمقاله:

نخستین سرمقاله در آغاز انتشار یک روزنامه، مجله یا هر نشریه دیگر باید چارچوب خاصی را داشته باشد. در نخستین سرمقاله باید دلایل انتشار، هدف از انتشار، مخاطبین نشریه (بویژه در نشریات تخصصی)، معرفی نشریه و مشی آن آورده شود. ممکن است در سرمقاله برخی جزئیات نیز افزوده شود. اما باید سعی کرد، سرمقاله شکل یک نامه یا گزارش اداری را پیدا نکند.

سرمقاله اول، مسئولیت مهمی دارد، زیرا خواننده با مطالعه آن تصمیم می‌گیرد خرید نشریه را ادامه دهد یا اولین شماره، آخرین شماره‌ای بوده که تهیه کرده است.

کارکردهای مقاله:

1-ایجاد تغییر و تحول: با ایجاد آگاهی و انگیزه بین اقشار باعث تغییر و تحول می‌شود

2- تبلیغات، می تواند:

ایده ، فکر ، اختراع ، سیاسی ، بازرگانی باشد.

3- یادمان‌نویسی: به مناسبت یاد و پاسداشت افراد مشهور انجام می‌شود.

2- یادداشت و نظر: Opinion, Journalistic memorandum

یادداشت‌ها مقالاتی‌اند که معمولاً در مطبوعات جای ثابت ندارند و با عناوین گوناگونی درج می‌شوند. فراگیری این مقاله‌ها از نظر موضوع خبری بسیار متنوع است و محدوده خاصی ندارند. موضوع‌های گوناگونی نظیر مسایل شهری، روابط انسانی، مشکلات اجتماعی، حوادث کوچک و بزرگ، اظهارنظر در مورد رویدادهای مختلف ورزشی، هنری، فرهنگی، و... مورد بحث قرار می‌گیرد. نثر این مقاله‌ها نیز برخلاف سرمقاله که الزماً باید وزین و متین باشد، محدوده به نثر خاصی نیست. نثر کلاسیک و جدی، طنز، هزل، فکاهه و... در این مقاله‌ها بستگی به ذوق، قریحه و سبک نویسنده دارد و انتقاد نیز در آنها جایگاه ویژه‌ای را داراست. اسم و امضای نویسنده باید در پای مقاله‌ها بیاید تا آنچه در مقاله آمده است نظر نشریه محسوب نشود، هرچند که نام مستعار و دیدگاه و مشی نشریه با نظر نویسنده مقاله همخوانی داشته باشد.

یادداشت‌ها، با عناوین دیگری نیز چون «روزشمار»، «یادداشت روز» در روزنامه‌ها، «یادداشت هفته» در هفته‌نامه‌ها، «یادداشت ماه» در ماهنامه‌ها و دیگر عناوین:

یادداشت‌ها سردستی، دیدگاه، نگاه و با توجه به سلیقه و ذوق نویسنده با گردانندگان نشریه عنوان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تریبون آزاد:

نکته:یادداشت ها به عنوان تریبون آزاد یا مقاله‌های مناظره‌ای معرفی می‌شوند.

شکل دیگری از یادداشت‌ها با عنوان «تریبون آزاد» یا مقاله‌های مناظره‌ای از جمله پرطرفدارترین مقاله‌هاست. مطبوعات معمولاً یک بحث روز را مطرح می‌کنند و از صاحب‌نظران می‌خواهند تا نظرات خود را در مورد آن بنویسند. این نظرات، موافق یا مخالف و تقابل نظرها به خودی خود بازار بحث را گرم می‌کند، بویژه اینکه نویسندگان مقاله‌ها از افراد سرشناس جوامع علمی، ادبی، هنری و حتی سیاسی، اقتصادی، ورزشی و... باشند.

در این مقاله‌ها از ارایه نظر در مورد ایجاد رابطه با یک کشور، سیاست اقتصادی تا شعر کهن و شعر نو و یک رویداد ورزشی می‌تواند مطرح شود. این نوع مقاله‌ها در محافل خاص و در عین حال در میان مردم ایجاد بحث می‌کنند و اگر خوب و بموقع ارایه شوند، مورد استقبال فراوان قرار می‌گیرد و تیراژ را هم افزایش می‌د‌هد.

 

» مفهوم تجاوز در حقوق بین الملل :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۸
» خلاصه کتاب دین و روابط بین الملل :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۸
» ازدواج دانشجویی :: ۱۳٩٢/۱٠/۱٧
» سامانه سجاد و نماد علمی کاربردی :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» دین و روابط بین الملل (خلاصه کتاب) :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» عملیات روانی از نظریه تا عمل :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» نگاهى به اصول روابط بین الملل اسلامى :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» خلاصه کتاب : دیپلماسی رسانه ای :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» تصاویر جدید استاد علی میرزایی پور :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» اصول روابط بین الملل دکتر خاوری :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» مدرسان برتر نیمسال اول :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» ثبت نام تکمیل ظرفیت کاردانی به کارشناسی :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۱
» بازدید از روابط عمومی بنیاد شهید :: ۱۳٩٢/۱٠/٩
» بازدید دانشجویان امور فرهنگی :: ۱۳٩٢/۱٠/٩
» دریافت کارت ورود به جلسه :: ۱۳٩٢/۱٠/۸
» ارتباطات سیاسی :: ۱۳٩٢/۱٠/۸
» آزمایش‌های اسکینر با کبوتر و موش :: ۱۳٩٢/۱٠/٧

استاد بیتا برارین

ارتباطات توسعه در جهان سوم

جامعه شناسی تبلیغات

نظریه های ارتباط جمعی

جنگ روانی و افکار عمومی- وردی نژاد

خلاصه کتاب شناخت افکار عمومی

پیشگویی استاد دزفولی

افکار عمومی، نیرویی نامریی

24 سریال یا سناریو-سروش دذفولی

بزرگ‌ترین خطر برای روزنامه‌نگاری

/ 0 نظر / 23 بازدید