24 سریال یا سناریو-سروش دذفولی

 

این موضوع پس از جنگ جهانی دوم مورد توجه سایر قدرت های بزرگ از جمله آمریکا قرار گرفت  و از آن زمان آمریکادر فاصله دو سال، آنچنان سازمان عریض و طویلی برای تبلیغ به وجود آورد که تاریخ جهان از آغاز تا به امروز هرگز نظیر آن را به خاطر ندارد. 

با رشد آگاهی مخاطبان شیوه های تبلیغات نیز  رشد یافته و رسانه های جمعی از شیوه های تاثیر گذاری و متقاعد نمودن مخاطبان از روشهای مستقیم به روشهای غیر مستقیم و نامحسوس روی آورده اند.

یکی از روشهای نوین ساخت سریال های تلویزیونی در دهه ههای اخیر است.

رسانه ها با توجه به روانشناسی مخاطب و نیاز وی به سرگرمی و گذران اوقات فراغت با ساخت برنامه های تفریحی سعی در القاء پیامهای مورد نظر صاحبان قدرت از طریق رسانه های در اختیار دارند و پیام خود را در لابلای برنامه ها به مخاطبان به منظور تغییر عقیده و باور و ارزشهای حاکم بر آنها  ارایه می نمایند.

 

در این مقاله سعی شده با نگاهی تاریخی به ریشه های ساخت افکار عمومی و با مشخص شدن تاثیرات رسانه های جمعی روش های نوین تاثیر گذاری را که با شناخت رفتار و نیاز سنجی مخاطبان صورت می گیرد را مورد بررسی  قرار دهد.

قبل از هر چیز  به علت رابطه مستقیم افکار عمومی و تبلیغات سیاسی  تعریفی از آن داشته باشیم .

 

واژه تبلیغات سیاسی،propaganda از ریشه لاتینی propagareeبه معنای نشاکردن، منتشر ساختن، برانگیختن یا به حرکت واداشتن اندیشه­های ویژه است.

سریال 24 یکی از برنامه های سرگرمی پر مخاطبی است که توسط شبکه تلویزیونی فاکس در 6 نوامبر 2001  پخش شد و در 24 مه 2010 به پایان رسید.

 

تاریخ پخش و شروع سریال با اتفاقاتی  که در پس آن بوقوع پیوسته قابل تامل است .

در فصل یک با شروعی نرم اشاره ای به انتخابات ریاست جمهوری می پردازد که نامزد ها در تلاش برای برنده شدن هستند  و تروریست‌ها سعی در اخلال در انتخابات آمریکا دارند  همچنان تروریست‌ها قصد دارند تا دیوید پالمر، نامزد ریاست جمهوری را ترور کنند.

در فصل دو پس از  به ریاست جمهوری رسیدن  یک سیاه پوست به نام دیوید پالمر  و عملکرد به واقع مثبت و وطن پرستانه او قضاوت بینندگان را نسبت به یک فرد سیاه پوست که تا آن زمان در جامعه آمریکایی و نژاد پرستانه آن جایگاه مناسبی نداشت حضور یک رئیس جمهور سیاه پوست در آن زمان دور از ذهن بنظر می رسید که همانطور که تاریخ آنرا نشان داد پس از 8 سال  در سال 2008 آقایباراک اوباما در انتخابات شرکت و پیروز میدان بود.

  در این سریال که سراسر آن پر از صحنه های خشونت و حمله به منافع و موقعیت جغرافیایی آمریکا و آمریکایی است تا جاییکه  گروه‌های مختلف اسلامی و از جمله شورای روابط اسلامی-آمریکاییبه علت این که در نیمی از فصل‌های این سریال، تروریست‌ها مسلمان هستند، از این سریال به شدت انتقاد کرده‌اند.

شبکه فاکس که پخش کننده این سریال بود بعد از شروع شکایات، برنامه‌ای پخش کرد و از مردم خواست تا از قضاوت در مورد تمامی مسلمانان، خودداری کنند.

پس از شروع فصل ششم، که داستان سریال با نمایش دادن بمبگذاری‌های انتحاری گروه‌های مسلمان و قصد آن‌ها برای حملهٔ هسته‌ای به آمریکا آغاز می‌شود، شورای روابط اسلامی-آمریکایی اعلام کرد که این سریال به چیزی جز افزایش افکار ضداسلامی، کمکی نمی‌کند. ربیعه احمد، سخنگوی این شورا روابط اسلامی آمریکایی ، در این رابطه گفت:

این مجموعه، باعث افزایش خشم و نفرت علیه مسلمانان می‌شود. بعد از آن که من قسمت اول [فصل ششم] این سریال را دیدم، می‌ترسیدم به فروشگاه بروم. چون مشخص نیست، شخصی که کنار من ایستاده، می‌تواند فرق واقعیت و خیال را تشخیص بدهد یا خیر!

همینطور که مشاهده می شود نگرانی بسیاری از مسلمانان بواسطه بار روانی و تاثیرات این مجموعه تلویزیونی بر روی مردم عادی مشهود است.

موضوع دیگری که در این سریال موج می زند روش های شکنجه است

در این سریال شکنجه متهمان و مجرمان، امری عادی به حساب می‌آید و حتی نشان داده می‌شود که در ساختمان سی‌تی‌یو افرادی آموزش‌دیده با تجهیزات، وظیفه دارند از متهمان اطلاعات بگیرند. این سریال شامل بیشترین سکانس‌های شکنجه در بین تمام مجموعه‌های تلویزیونی می‌باشد. تا پایان فصل پنجم این سریال، ۶۷ سکانس شکنجه در این سریال دیده می‌شود. به همین دلیل، برخی از منتقدان دیدن این سریال را برای کودکان توصیه نمی‌کنند و آن را جزء یکی از بدترین سریال‌های تلویزیونی می‌خوانند.

خود این امر موضوعی است که افکار عمومی آمریکا را با شکنجه هر فرد یا گروهی که بر علیه امنیت ملی و منافع کشور آمریکا تحرکی انجام دهد را  توجیه و قانونی جلوه می دهد.

با ذکر این مقدمه به تاریخ باز می گردیم حملات 11 سپتامبر  سال 2001  با حمله  انتحاری گروهی منتسب به القاعده در خاک آمریکا انجام می شود.

 

[

 

واکنش ایالات متحده به این حملات، شروع جنگ با تروریسم با حمله به افغانستان و از قدرت برکنار کردن طالبان که تروریست‌های القاعده را پناه می‌داد، و نیز تصویب طرح «قانون میهن‌پرستی آمریکا» بود. کشورهای بسیاری قوانین ضدّ تروریسم خود را تقویت کردند و اجرای آن‌ها را گسترش دادند.

ملیت هواپیماربایان را ۱۵ تبعه عربستان سعودی، ۲ تبعه امارات عربی متحده، یک تبعه مصر و یک تبعه لبنان تشکیل می‌داد.تیم عملیاتی حادثه ۱۱ سپتامبر تماماً عرب و عضو سازمان القاعده بودند.

واکنش‌ها

پس از این حمله بسیاری از کشورها با آمریکائیان هم دردی کردند. روزنامهٔ لوموند جمله «ما همه آمریکایی هستیم» را تیتر اول خود کرد. بیشتر رهبران کشورهای خاورمیانه از جمله دولت وقت افغانستان این حمله را محکوم کردند؛ ولی عراق در این بین یک استثنا بود. دولت وقت عراق بلافاصله پس از این حادثه طی یک بیانیهٔ رسمی اعلام کرد که آمریکا میوه «جنایات خود علیه انسانیت» را چید. گروهی از مردم فلسطین نیزاین حادثه را جشن گرفتند وابراز شادی کردند یک ماه بعد آمریکا یک ائتلاف بین‌المللی را برای جنگ با افغانستان رهبری کرد.

همانطور که مشاهده میشود سناریوی  سریال 24 از این زمان رقم می خورد و نقریبا همزمان با اعلان شروع جنگ برای تاثیر گذاری بر افکارعمومی و تحریک افکار عمومی بر ادامه و جلوگیری از مخالفین جنگ و افکار عمومی کلید می خورد.

جنگ افغانستان (به انگلیسی: War in Afghanistan)‏ در ۷ اکتبر ۲۰۰۱ توسط نیروهای ایالات متحده آمریکا با نام رسمی عملیات بلندمدت آزادی (به انگلیسی: Operation Enduring Freedom)‏ در پی حمله القاعده به رهبری اسامه بن لادن به نیویورک و واشنگتن در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ و هشدار جورج دبلیو بوشرئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به گروه طالبان مبنی بر اخراج گروه تروریستی القاعده از افغانستان و رد طالبان از این درخواست؛ آغاز شد. به دنبال خودداری طالبان از پذیرش خواست ایالات متحده آمریکا فرمان حمله به افغانستان در روز ۷ اکتبر سال ۲۰۰۱ صادر شد. بریتانیا از سال ۲۰۰۲ فعالیت‌های نظامی مستقل خود را آغاز کرد. هدف اصلی این جنگ، مبارزه و از بین بردن القاعده، طالبان و حامیان آن بود.

طبیعی بود که آمریکا  می بایست افکار عمومی مردم افغانستان را نیز در کنترل بگیرد  و تلاش نماید از هزینه جنگ پیش رو بکاهد و به بیان دیگر از مقاومت افغان ها و طالبان در ادامه جنگ بکاهد یکی از این راهکار ها نصب پوستر هایی بود که پیام  خود را به مخاطبان مخابره می کرد.

 

نمونه‌ای از تبلیغات چاپی دولت ایالات متحده در مزار شریف بر ضد طالبان به دو زبان فارسی و پشتو

به منظور تقویت روند تروریست ستیزی اقدامات دیگری نیز به منظور تکمیل پازل ذهنی مخاطبان صورت پذیرفت که از جمله آنها مجله  24 ، کتاب ، بازی های ویدیویی، بازی نسخه موبایل و .......  در خصوص سریال داستان ساخته و پرداخته شد.

قربانی بعدی  عراق بود که در متون قبلی بدان اشاره شد که عراق در جریان حادثه 11 سپتامبر این حادثه را طی یک بیانیهٔ رسمی میوه «جنایات خود علیه انسانیت» اعلام نمود.

جنگ عراق (که با نام‌های اشغال عراق و عملیات آزادسازی عراق نیز شناخته می‌شود) یک عملیات نظامی است که در ۲۰ مارس ۲۰۰۳  ( حدود دو سال بعد از شروع سریال ) با حمله یک ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا و بریتانیا به عراق آغاز شد.

بنظر می رسد این سریال اهداف دیگری را نیز دنبال می کند از جمله در فصل یک و دو آن اشاره به جریان انتخاباتی ریاست جمهوری یک سیاه پوست برای اولین بار در تاریخ آمریکا دارد.

وضعیت سیاسی و فرهنگی آن روزگار مناسب حضور یک رئیس جمهور سیاه پوست نبود و افکار عمومی جامعه آمریکا آمادهگی پذیرش حضور یک رنگین پوست را بر بالاترین مقام اجرایی نداشت در واقع این سریال با نشان دادن یک شخصیت موجه با عملکرد مثبت و ملی گرایانه و  وطن پرست سعی در تغییر باور و جهت دهی قضاوت مردم نسبت به یک سیاه پوست شدند

همانطور که مشاهده شد 8 سال بعد اولین رئیس جمهور سیاه پوست با انتخاب مردم به ریاست جمهوری رسید.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا پنجاه و ششمین انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ این کشور بود که برای انتخاب چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به همراه معاون او در تاریخ ۴ نوامبر سال ۲۰۰۸ برگزار شد. در این انتخابات باراک اوباما به همراه جو بایدن از سوی حزب دموکرات[۱] و جان مک کین به همراه سارا پیلین از حزب جمهوری‌خواه (حزب حاکم) [۲] به رقابت پرداختند.

در پایان باراک اوباما با ۳۶۵ رای در مقابل ۱۷۳ رای جان مک کین، به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شد.

همانطور که در متون قبل اشاره گردید رسانه یک از ابزار های انتقال مفاهیم و پیام مورد نظر صاحبان قدرت از اهمیت فراوانی برخوردار است .

نکته قابل توجه در این سریال حضور زنان در عرصه قدرت و ریاست جمهوری آمریکا ست حال باید ببنیم این موضوع نیز به منظور ارزیابی افکار عمومی یا آماده سازی ذهنی مخاطبان برای انتخاب رئیس جمهور زن آینده آمریکا ست ؟ 

 

از چگونگی ساخت و تغییر باور ها و ارزشهای جامعه  توسط رسانه های گروهی با هدایت صاحبان قدرت اشاره ای گردید .

اما مهمتر از آن انگیزه های پشت پرده آن که به اعتقاد نگارنده  عمده آن بدست آوردن قدرت  بیشتر با پول است بر این اساس در ادامه به منافع سر شار جنگ و بعد از جنگ اشاره می گردد.

در متون بالا اشاره گردید که آمریکا به افغانستان و عراق به منظور دفاع از حقوق کشور و شهروندان آمریکایی و جبران حادثه 11 سپتامبر اقدام نظامی نمود.

با کمی تامل در پیش و پس اقدام نظامی شاهد منافع سرشار جنگ برای آنها خواهیم بود.

با شروع سال ۱۹۸۰، اقتصاد آمریکا وارد سومین رکود از زمان پیدایش آمریکا گردید.[۲۴]

/ 0 نظر / 16 بازدید