شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر واحد 13 تهران (علمی کاربردی)
24 سریال یا سناریو-سروش دذفولی نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۱٢/۱٤

 24 سریال یا سناریو-سروش دذفولی

استاد سید سروش دزفولی

افکار عمومی، نیرویی نامریی

24 سریال یا سناریو-سروش دذفولی

پیشگویی استاد دزفولی

کارشناس ارشد ارتباطات اجتماعی

استاد سید سروش دزفولی

سامانه سجاد و نماد علمی کاربردی

 

سامانه سجاد و نماد

 

سامانه آموزشی (نماد)

 

 

 

 

 

24 سریال یا سناریو

 

در فاصله میان دو جنگ جهانی، فرصت مناسبی برای بهره­گیری از روشهای تبلیغاتی پدید آمد. در این ایام «اتحاد جماهیر شوروی از هر فرصتی برای تبلیغ اصول مارکسیسم در سطح ملی و بین­المللی استفاده کرد، موسولینی از دیدگاه کژگرای اجتماعی خود به تبلیغ فاشیسم مشغول بود و حزب نازی در آلمان، مقدمات استیلای حکومت یک حزبی را فراهم می­ساخت». ایالات متحده آمریکا در هفتم دسامبر 1941 به ارزش تبلیغ پی برد و در فاصله دو سال، آنچنان سازمان عریض و طویلی برای تبلیغ به وجود آورد که تاریخ جهان از آغاز تا به امروز هرگز نظیر آن را به خاطر ندارد. 

تاثیر و نقش رسانه ها

یکی از عملکردهای رسانه ها از زمان نقالان تا عصر کتابهای دست نویس، پیش از اختراع چاپ تا عصر تلویزیون، فرایند القا، تقویت ارزشها، سنتها و معیارهای رفتاری بوده است.

از زمان به قدرت رسیدن نازی ها در آلمان و فرد قدرتمندی چون گوبلز که در به قدرت رسیدن هیتلر نقش بزرگی داشت کاربرد رسانه ها فزونی یافت و در واقعوزیر تبلیغات هیتلر از رسانه ها در به قدرت رساندن و حرکت دادن ملت آلمان در جهت اهداف آلمان نازی به خوبی بهره برد .


 

این موضوع پس از جنگ جهانی دوم مورد توجه سایر قدرت های بزرگ از جمله آمریکا قرار گرفت  و از آن زمان آمریکادر فاصله دو سال، آنچنان سازمان عریض و طویلی برای تبلیغ به وجود آورد که تاریخ جهان از آغاز تا به امروز هرگز نظیر آن را به خاطر ندارد. 

با رشد آگاهی مخاطبان شیوه های تبلیغات نیز  رشد یافته و رسانه های جمعی از شیوه های تاثیر گذاری و متقاعد نمودن مخاطبان از روشهای مستقیم به روشهای غیر مستقیم و نامحسوس روی آورده اند.

یکی از روشهای نوین ساخت سریال های تلویزیونی در دهه ههای اخیر است.

رسانه ها با توجه به روانشناسی مخاطب و نیاز وی به سرگرمی و گذران اوقات فراغت با ساخت برنامه های تفریحی سعی در القاء پیامهای مورد نظر صاحبان قدرت از طریق رسانه های در اختیار دارند و پیام خود را در لابلای برنامه ها به مخاطبان به منظور تغییر عقیده و باور و ارزشهای حاکم بر آنها  ارایه می نمایند.

 

در این مقاله سعی شده با نگاهی تاریخی به ریشه های ساخت افکار عمومی و با مشخص شدن تاثیرات رسانه های جمعی روش های نوین تاثیر گذاری را که با شناخت رفتار و نیاز سنجی مخاطبان صورت می گیرد را مورد بررسی  قرار دهد.

قبل از هر چیز  به علت رابطه مستقیم افکار عمومی و تبلیغات سیاسی  تعریفی از آن داشته باشیم .

 

واژه تبلیغات سیاسی،propaganda از ریشه لاتینی propagareeبه معنای نشاکردن، منتشر ساختن، برانگیختن یا به حرکت واداشتن اندیشه­های ویژه است.

سریال 24 یکی از برنامه های سرگرمی پر مخاطبی است که توسط شبکه تلویزیونی فاکس در 6 نوامبر 2001  پخش شد و در 24 مه 2010 به پایان رسید.

 

تاریخ پخش و شروع سریال با اتفاقاتی  که در پس آن بوقوع پیوسته قابل تامل است .

در فصل یک با شروعی نرم اشاره ای به انتخابات ریاست جمهوری می پردازد که نامزد ها در تلاش برای برنده شدن هستند  و تروریست‌ها سعی در اخلال در انتخابات آمریکا دارند  همچنان تروریست‌ها قصد دارند تا دیوید پالمر، نامزد ریاست جمهوری را ترور کنند.

در فصل دو پس از  به ریاست جمهوری رسیدن  یک سیاه پوست به نام دیوید پالمر  و عملکرد به واقع مثبت و وطن پرستانه او قضاوت بینندگان را نسبت به یک فرد سیاه پوست که تا آن زمان در جامعه آمریکایی و نژاد پرستانه آن جایگاه مناسبی نداشت حضور یک رئیس جمهور سیاه پوست در آن زمان دور از ذهن بنظر می رسید که همانطور که تاریخ آنرا نشان داد پس از 8 سال  در سال 2008 آقایباراک اوباما در انتخابات شرکت و پیروز میدان بود.

  در این سریال که سراسر آن پر از صحنه های خشونت و حمله به منافع و موقعیت جغرافیایی آمریکا و آمریکایی است تا جاییکه  گروه‌های مختلف اسلامی و از جمله شورای روابط اسلامی-آمریکاییبه علت این که در نیمی از فصل‌های این سریال، تروریست‌ها مسلمان هستند، از این سریال به شدت انتقاد کرده‌اند.

شبکه فاکس که پخش کننده این سریال بود بعد از شروع شکایات، برنامه‌ای پخش کرد و از مردم خواست تا از قضاوت در مورد تمامی مسلمانان، خودداری کنند.

پس از شروع فصل ششم، که داستان سریال با نمایش دادن بمبگذاری‌های انتحاری گروه‌های مسلمان و قصد آن‌ها برای حملهٔ هسته‌ای به آمریکا آغاز می‌شود، شورای روابط اسلامی-آمریکایی اعلام کرد که این سریال به چیزی جز افزایش افکار ضداسلامی، کمکی نمی‌کند. ربیعه احمد، سخنگوی این شورا روابط اسلامی آمریکایی ، در این رابطه گفت:

این مجموعه، باعث افزایش خشم و نفرت علیه مسلمانان می‌شود. بعد از آن که من قسمت اول [فصل ششم] این سریال را دیدم، می‌ترسیدم به فروشگاه بروم. چون مشخص نیست، شخصی که کنار من ایستاده، می‌تواند فرق واقعیت و خیال را تشخیص بدهد یا خیر!

همینطور که مشاهده می شود نگرانی بسیاری از مسلمانان بواسطه بار روانی و تاثیرات این مجموعه تلویزیونی بر روی مردم عادی مشهود است.

موضوع دیگری که در این سریال موج می زند روش های شکنجه است

در این سریال شکنجه متهمان و مجرمان، امری عادی به حساب می‌آید و حتی نشان داده می‌شود که در ساختمان سی‌تی‌یو افرادی آموزش‌دیده با تجهیزات، وظیفه دارند از متهمان اطلاعات بگیرند. این سریال شامل بیشترین سکانس‌های شکنجه در بین تمام مجموعه‌های تلویزیونی می‌باشد. تا پایان فصل پنجم این سریال، ۶۷ سکانس شکنجه در این سریال دیده می‌شود. به همین دلیل، برخی از منتقدان دیدن این سریال را برای کودکان توصیه نمی‌کنند و آن را جزء یکی از بدترین سریال‌های تلویزیونی می‌خوانند.

خود این امر موضوعی است که افکار عمومی آمریکا را با شکنجه هر فرد یا گروهی که بر علیه امنیت ملی و منافع کشور آمریکا تحرکی انجام دهد را  توجیه و قانونی جلوه می دهد.

با ذکر این مقدمه به تاریخ باز می گردیم حملات 11 سپتامبر  سال 2001  با حمله  انتحاری گروهی منتسب به القاعده در خاک آمریکا انجام می شود.

 

[

 

واکنش ایالات متحده به این حملات، شروع جنگ با تروریسم با حمله به افغانستان و از قدرت برکنار کردن طالبان که تروریست‌های القاعده را پناه می‌داد، و نیز تصویب طرح «قانون میهن‌پرستی آمریکا» بود. کشورهای بسیاری قوانین ضدّ تروریسم خود را تقویت کردند و اجرای آن‌ها را گسترش دادند.

ملیت هواپیماربایان را ۱۵ تبعه عربستان سعودی، ۲ تبعه امارات عربی متحده، یک تبعه مصر و یک تبعه لبنان تشکیل می‌داد.تیم عملیاتی حادثه ۱۱ سپتامبر تماماً عرب و عضو سازمان القاعده بودند.

واکنش‌ها

پس از این حمله بسیاری از کشورها با آمریکائیان هم دردی کردند. روزنامهٔ لوموند جمله «ما همه آمریکایی هستیم» را تیتر اول خود کرد. بیشتر رهبران کشورهای خاورمیانه از جمله دولت وقت افغانستان این حمله را محکوم کردند؛ ولی عراق در این بین یک استثنا بود. دولت وقت عراق بلافاصله پس از این حادثه طی یک بیانیهٔ رسمی اعلام کرد که آمریکا میوه «جنایات خود علیه انسانیت» را چید. گروهی از مردم فلسطین نیزاین حادثه را جشن گرفتند وابراز شادی کردند یک ماه بعد آمریکا یک ائتلاف بین‌المللی را برای جنگ با افغانستان رهبری کرد.

همانطور که مشاهده میشود سناریوی  سریال 24 از این زمان رقم می خورد و نقریبا همزمان با اعلان شروع جنگ برای تاثیر گذاری بر افکارعمومی و تحریک افکار عمومی بر ادامه و جلوگیری از مخالفین جنگ و افکار عمومی کلید می خورد.

جنگ افغانستان (به انگلیسی: War in Afghanistan)‏ در ۷ اکتبر ۲۰۰۱ توسط نیروهای ایالات متحده آمریکا با نام رسمی عملیات بلندمدت آزادی (به انگلیسی: Operation Enduring Freedom)‏ در پی حمله القاعده به رهبری اسامه بن لادن به نیویورک و واشنگتن در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ و هشدار جورج دبلیو بوشرئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به گروه طالبان مبنی بر اخراج گروه تروریستی القاعده از افغانستان و رد طالبان از این درخواست؛ آغاز شد. به دنبال خودداری طالبان از پذیرش خواست ایالات متحده آمریکا فرمان حمله به افغانستان در روز ۷ اکتبر سال ۲۰۰۱ صادر شد. بریتانیا از سال ۲۰۰۲ فعالیت‌های نظامی مستقل خود را آغاز کرد. هدف اصلی این جنگ، مبارزه و از بین بردن القاعده، طالبان و حامیان آن بود.

طبیعی بود که آمریکا  می بایست افکار عمومی مردم افغانستان را نیز در کنترل بگیرد  و تلاش نماید از هزینه جنگ پیش رو بکاهد و به بیان دیگر از مقاومت افغان ها و طالبان در ادامه جنگ بکاهد یکی از این راهکار ها نصب پوستر هایی بود که پیام  خود را به مخاطبان مخابره می کرد.

 

نمونه‌ای از تبلیغات چاپی دولت ایالات متحده در مزار شریف بر ضد طالبان به دو زبان فارسی و پشتو

به منظور تقویت روند تروریست ستیزی اقدامات دیگری نیز به منظور تکمیل پازل ذهنی مخاطبان صورت پذیرفت که از جمله آنها مجله  24 ، کتاب ، بازی های ویدیویی، بازی نسخه موبایل و .......  در خصوص سریال داستان ساخته و پرداخته شد.

قربانی بعدی  عراق بود که در متون قبلی بدان اشاره شد که عراق در جریان حادثه 11 سپتامبر این حادثه را طی یک بیانیهٔ رسمی میوه «جنایات خود علیه انسانیت» اعلام نمود.

جنگ عراق (که با نام‌های اشغال عراق و عملیات آزادسازی عراق نیز شناخته می‌شود) یک عملیات نظامی است که در ۲۰ مارس ۲۰۰۳  ( حدود دو سال بعد از شروع سریال ) با حمله یک ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا و بریتانیا به عراق آغاز شد.

بنظر می رسد این سریال اهداف دیگری را نیز دنبال می کند از جمله در فصل یک و دو آن اشاره به جریان انتخاباتی ریاست جمهوری یک سیاه پوست برای اولین بار در تاریخ آمریکا دارد.

وضعیت سیاسی و فرهنگی آن روزگار مناسب حضور یک رئیس جمهور سیاه پوست نبود و افکار عمومی جامعه آمریکا آمادهگی پذیرش حضور یک رنگین پوست را بر بالاترین مقام اجرایی نداشت در واقع این سریال با نشان دادن یک شخصیت موجه با عملکرد مثبت و ملی گرایانه و  وطن پرست سعی در تغییر باور و جهت دهی قضاوت مردم نسبت به یک سیاه پوست شدند

همانطور که مشاهده شد 8 سال بعد اولین رئیس جمهور سیاه پوست با انتخاب مردم به ریاست جمهوری رسید.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا پنجاه و ششمین انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ این کشور بود که برای انتخاب چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به همراه معاون او در تاریخ ۴ نوامبر سال ۲۰۰۸ برگزار شد. در این انتخابات باراک اوباما به همراه جو بایدن از سوی حزب دموکرات[۱] و جان مک کین به همراه سارا پیلین از حزب جمهوری‌خواه (حزب حاکم) [۲] به رقابت پرداختند.

در پایان باراک اوباما با ۳۶۵ رای در مقابل ۱۷۳ رای جان مک کین، به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شد.

همانطور که در متون قبل اشاره گردید رسانه یک از ابزار های انتقال مفاهیم و پیام مورد نظر صاحبان قدرت از اهمیت فراوانی برخوردار است .

نکته قابل توجه در این سریال حضور زنان در عرصه قدرت و ریاست جمهوری آمریکا ست حال باید ببنیم این موضوع نیز به منظور ارزیابی افکار عمومی یا آماده سازی ذهنی مخاطبان برای انتخاب رئیس جمهور زن آینده آمریکا ست ؟ 

 

از چگونگی ساخت و تغییر باور ها و ارزشهای جامعه  توسط رسانه های گروهی با هدایت صاحبان قدرت اشاره ای گردید .

اما مهمتر از آن انگیزه های پشت پرده آن که به اعتقاد نگارنده  عمده آن بدست آوردن قدرت  بیشتر با پول است بر این اساس در ادامه به منافع سر شار جنگ و بعد از جنگ اشاره می گردد.

در متون بالا اشاره گردید که آمریکا به افغانستان و عراق به منظور دفاع از حقوق کشور و شهروندان آمریکایی و جبران حادثه 11 سپتامبر اقدام نظامی نمود.

با کمی تامل در پیش و پس اقدام نظامی شاهد منافع سرشار جنگ برای آنها خواهیم بود.

با شروع سال ۱۹۸۰، اقتصاد آمریکا وارد سومین رکود از زمان پیدایش آمریکا گردید.[۲۴] از این سال کاهش تولید ناخالص داخلی آمریکا آغاز گردید. اما با تمهیداتی که توسط سیاستمداران آمریکا اندیشیده شد، اقتصاد آمریکا موفق شد در پایان سال ۱۹۸۱ از حالت رکود خارج شده، میزان بیکاری کاهش و تولید ناخالص داخلی این کشور افزایش یابد. با آغاز جنگ ۸ ساله آمریکا توانست حجم قابل توجهی از مایحتاج نظامی عراق را تامین کند. این صادرات تجهیزات و تکنولوژی تا سال ۱۹۸۲ که اقتصاد آمریکا توانست از شرایط رکود خارج شود به صورت گسترده ادامه یافت.

در این سالها بر شمار کارخانه‌های اسلحه‌سازی و تولیدکننده تجهیزات نظامی افزوده شد. افتتاح کارخانه‌های جدید نیازمند به خدمت گرفتن میلیونها نیروی کاری بود که این نیرو از میان بیکاران آمریکا جمع‌آوری شد. از این طریق مشکل بیکاری آمریکا تا اندازه زیادی حل شد.

از طرف دیگر آمریکا با تولید سلاح و تجهیزات نظامی، ارزش افزوده زیادی بدست آورد. همین مساله باعث رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا شد.

آمریکا با کمک درآمدهای صادراتی و درآمدهای ناشی از تولید کارخانه‌های اسلحه سازی، به افزایش سرمایه‌گذاری در بخشهای دیگر اقتصاد پرداخت و باعث از بین رفتن رکود در این بخشها نیز شد.

آمریکا، بازسازی اقتصاد عراق، را از اولویت های مهم خود اعلام کرده است.
عراق در دوره صدام حسین منطقه نفوذ شرکت های اقتصادی فرانسه، روسیه، چین و کشورهای اروپای شرقی بود اگر چه بعد از جنگ نفت، باوجود تحریم های اعمال شده علیه عراق، رابطه و تعامل فوق در سطوح پایین تری جریان داشت ولی کماکان شرکت های وابسته به این نوع کشورها، بیش تر از شرکت های وابسته به آمریکا و انگلیس با اقتصاد عراق تعامل داشتند.
اما حمله آمریکا به عراق در سال
۲۰۰۳ و سقوط صدام به معنای تنگ شدن و محدودیت فضا برای شرکت های وابسته به روسیه، فرانسه، آلمان و چین به عنوان مخالفان حمله آمریکا به عراق بود.
پیشنهاد تشکیل «صندوق یاری به عراق» در قطعنامه پیشنهادی اولیه آمریکا و انگلیس به شورای امنیت، کنترل درآمدهای نفتی عراق و هزینه کردن آن ها در چارچوب طرح های مورد تایید آمریکا، امکان کنترل نظام اقتصادی عراق از طریق صادرات و واردات باعث شد که واشنگتن و لندن نبض اقتصاد عراق را در دوران پس از صدام به دست گیرند.
طبق فضای موجود، اداره نهادهای اقتصادی عمده عراق نظیر بانک مرکزی و سیستم بانکی، وزارت نفت، وزارت کشاورزی، وزارت اقتصاد، پالایشگاه ها، آب و برق و... در کنترل مستقیم کارشناسان و نخبگان اقتصادی و مستشاران آمریکایی قرار گرفت و ساختار اقتصادی عراق جدید بر اساس محور «همسویی با اقتصاد و منافع آمریکا» تجدید سازمان و احیا شد.
تولید و استخراج نفت عراق نیز به عنوان منبع اصلی درآمد ملی عراق، طبق سیاست های تدوین شده از جانب آمریکا از سرگرفته شد. درآمدهای نفتی عراق نیز در حوزه دریافت و پرداخت تحت کنترل مستقیم آمریکا قرار گرفت و هزینه بازسازی عراق نیز از صندوق درآمدهای نفتی عراق و دارایی های مسدود شده عراق پرداخت شد. شرکت های طرف قرارداد در بازسازی نیز با انتخاب آمریکا، برگزیده شدند.
شرایط فوق، ساختار اقتصادی فروپاشیده عراق را بر اساس ایفای نقش در چارچوب سیاست های منطقه ای و اهداف آمریکا نشان می دهد.
گامهایاولیهآمریکابرایکنترلومدیریتنظاماقتصادیعراق
آمریکاییهادرماههایاولسرنگونیصدامرسیدگیبهبرخیامورفوریوجاریراموردتوجهبیشتریقراردادندکهمهمترینآنهاعبارتبودنداز:
۱) تشکیل مرکز تجاری و اطلاع رسانی اقتصاد عراق در بغداد به عنوان مرکز شناسایی و برآورد اولویت ها در بازسازی عراق
۲) کمک به اشغال حداکثر ظرفیت های بازسازی عراق توسط شرکت های آمریکایی
۳) ایجاد نظام فیلترینگ برای تایید شرکت ها و کشورهای دارای صلاحیت ورود به حوزه بازسازی عراق از طریق اعمال نظارت مستقیم بر تمامی بخش های ارتباطی اقتصاد عراق با جهان
۴) ادامه نظارت بر «درآمدهای عراق» و «نحوه هزینه کردن درآمدها» از طریق نظارت بر صنعت نفت و سایر منابع درآمدی عراق و ادامه این نظارت در مرحله نحوه برداشت از دارایی ها و سرمایه های به جای مانده از دولت صدام و نیز درآمدهای جدید حاصل از فروش نفت
۵) تلاش برای قبضه کردن یا تسلط و برتری در حوزه ارتباطی (حمل و نقل) عراق جدید با جهان خارج به منظور به دست گرفتن ابتکار عمل در نظام صادرات و واردات عراق (شش شرکت بزرگ هواپیمایی آمریکا، اقدام به کسب مجوز برای پرواز به فرودگاه های عراق را به دست آوردند.)
۶) ایفای نقش واسط بین عراق و سایر کشورها از طریق ارجاع قراردادهای اصلی و بزرگ به شرکت های آمریکایی و تشویق شرکت های سایر کشورها به فعالیت در چارچوب پروژه های کلان تحت مدیریت آمریکایی ها (به عنوان مثال ۱۸۰۰ شرکت آمریکایی و خارجی خواستار مشارکت در قرارداد بازسازی عراق که شرکت سهامی عام بچل امتیاز آن را به دست آورده بود، شدند. شرکت بچل اعلام کرد اجرای حدود ۹۰ درصد کارهای این قرارداد که ارزشی بیش از ۶۸۰ میلیون دلار دارد را به شرکت های فرعی واگذار می کند.) این شرکت قرار بود از بین متقاضیان، ۱۰۰۰ شرکت را انتخاب کند و میانگین ارزش قراردادهای ثانوی با آن ها در حدود ۵۰۰ هزار دلار بود.)
۷) لغو تحریم های اقتصادی علیه عراق به منظور باز کردن راه برای ورود شرکت های برتر آمریکایی به عراق
اهدافاقتصادیکلانآمریکادرعراق
پسازانجاماقداماتاقتصادی فوق و تحکیم پایه های اولیه حضور آمریکا در حوزه های اقتصادی عراق، آمریکایی ها به تدریج اقدام به تعریف نظام اقتصادی مورد نظر خود در عراق کردند. نظامی که دربردارنده اهداف و منافع اقتصادی آمریکا در عراق و منطقه خاورمیانه باشد. در چارچوب چنین نگرشی، آن ها اجرای راهبرد های ذیل را در دستور کار قرار دادند:
۱) آماده سازی ساختار اقتصادی عراق برای حضور برتر شرکت های تجاری، صنعتی و خدماتی آمریکا به عنوان یک بازار بکر و در حال بازسازی
۲) به کارگیری عراق جدید در معادلات اقتصادی به ویژه نفت با هدف کاهش نقش کشورهایی نظیر عربستان و ایران در معادلات نفتی اوپک و جهان
۳) تبدیل عراق به ویژه مناطقی چون ام قصر و بصره به یک مرکز تجاری- صنعتی رقیب در مقابل بازیگران غیرهمسو یا دارای همسویی کم تر با آمریکا در منطقه
۴) به کارگیری عراق جدید، همراه با اردن، ترکیه و قطر به منظور کمک به عادی سازی حضور اقتصادی اسراییل در بازارهای منطقه از جمله در خلیج فارس
۵) خارج ساختن عراق از حوزه نفوذ بازیگران رقیب آمریکا و به کارگیری عراق در معادلات اقتصادی جهانی و فرامنطقه ای در مقابل بازیگرانی نظیر اتحادیه اروپا، ژاپن و چین
۶) دسترسی به نفت مطمئن و ارزان قیمت خلیج فارس برای افزایش اهرم های آمریکا در تثبیت بازار نفت و قیمت های آن
۷) گشودن بازار واردات و بازسازی عراق روی شرکت های تجاری و صنعتی و خدماتی آمریکا (شبیه سازی وضعیت کویت ۱۹۹۱ به بعد و افغانستان بعد از جنگ ۲۰۰۱)
۸) جلوگیری از احیای نفوذ اقتصادی روسیه و فرانسه در عراق بعد از صدام
اکنون پس از گذشت پنج سال از حمله آمریکا به عراق و سرنگونی حکومت بعث، اگرچه آمریکا در حوزه سیاسی موفق به استقرار حکومت مطلوب خود نشده است و دولت و پارلمان کنونی زیر نفوذ شیعیان مذهبی است و از سوی دیگر نیز در حوزه امنیتی و ثبات سازی آمریکا هنوز با چالش های بسیاری روبه روست اما در حوزه اقتصادی میزان نفوذ آمریکایی ها نسبت به دوران صدام بسیار بیش تر شده است و این شرکت های بزرگ آمریکایی و انگلیسی هستند که قرارداد های بزرگ اقتصادی عراق را به دست می آورند.

علاوه بر آن فروش تجهیزات نظامی و سایر صنایع وابسته در هنگام جنگو همچنین ورود شرکتهای تجاری آمریکایی به شکل اختاپوسی بر روی صنایع و منابع این کشور ها  و کنترل آنها پس از پایان جنگ با تحریک جوامع و تقویت نظریه یک دشمن فرضی در نزدیکی خصوصا کشور های منطقه خاور میانه و کشورهای نفت خیز سعی در برون رفت از بحران مالی سالهای اخیر  همانند سالهای کذشته دارند.

با نگاهی به سود آور ترین تجارتهای جهانی در سالهای اخیر این موضوع روشنتر می شود.

شاید کمتر کسی بداند که سوداگری اسلحه و مواد مخدر اولین و دومین شاخه بزرگ اقتصاد جهان امروز و سومین تجارت سود آور تجارت زنان را تشکیل می دهد:از سالیانه پنج تریلیون دلار حجم کل تجارت جهانی حداقل 16 درصد آن (800 میلیارد دلار) به اسلحه تعلق دارد و 8 درصد (400 میلیارد دلار) به مواد مخدر. به عبارت دیگر، تقریباً روزی دو میلیارد دلار صرف اسلحه می شود و روزی یک میلیارد دلار صرف مواد مخدر. ( گزارش سال 1392 )

مشتریان اصلی است و به این دلیل هر ساله مبالغ هنگفتی برای تأثیرگذاری بر دولت ها سرمایه گذاری می شود. در سال های 1997 -1998 چهار کمپانی درجه اوّل تسلیحاتی ایالات متحده 34 میلیون دلار در انتخابات هزینه کردند و در انتخابات سال 2000 با صرف مبالغ بیشتر از جرج بوش و حزب جمهوری خواه حمایت نمودند. ویلیام هارتنگ، پژوهشگر ارشد انستیتوی سیاست جهانی، می نویسد: «حمایت سازندگان اسلحه از جمهوری خواهان بی دلیل نیست. از سال 1995 که جمهوری خواهان در کنگره قدرت یافتند هر ساله 5 تا 10 میلیارد دلار بیش از آن چه که دولت کلینتون تقاضا می کرد بر بودجه پنتاگون افزودند
علاوه بر دولت های بزرگ غربی، و در رأس ایشان ایالات متحده آمریکا، که مشتریان اصلی کمپانی های تسلیحاتی به شمار می روند، سایر کشورها نیز در بازار جهانی اسلحه جایگاه مهمی دارند. این اهمیت به دو دلیل است:
اوّل، تنش و جنگ در مناطق استراتژیک جهان بر تقاضای دولت های بزرگ غربی برای خرید اسلحه تأثیر مستقیم می گذارد و گاه آن را به شدت افزایش می دهد. برای مثال، در ماجرای حمله صدام به کویت، دولت ایالات متحده آمریکا 60 میلیارد دلار صرف لشکرکشی موسوم به جنگ خلیج فارس (1991) کرد و در جریان جنگ بالکان، آمریکا روزانه بین 40 تا 100 میلیون دلار خرج بمباران خاک یوگسلاوی نمود. این حوادث برای کمپانی های تسلیحاتی دنیای غرب بسیار سودآور بود.
دوّم، فروش مستقیم اسلحه به کشورهای توسعه نیافته نیز بخش مهمی از تجارت جهانی اسلحه را شامل می شود. کمپانی های تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و بریتانیا اولین و دومین صادرکننده بزرگ اسلحه به کشورهای جهان سوم هستند. ایالات متحده آمریکا 1/ 49 درصد بازار اسلحه جهان سوم را در اختیار دارد. در سال 1999 فروش اسلحه آمریکا به این کشورها 9 /12 میلیارد دلار بود که در سال 2000 رشد چشمگیر کرد و به 6/ 18 میلیارد دلار رسید. در سال 2000 بریتانیا دومین صادرکننده اسلحه به کشورهای جهان سوم بود. کمپانی های تسلیحاتی این کشور 19 درصد بازار اسلحه این کشورها را در اختیار دارند. کمپانی های فرانسوی سومین صادرکننده اسلحه به کشورهای جهان سوم هستند و 4/ 12 درصد بازار فوق را در اختیار دارند:
در طول سال های 1993 -2000 کمپانی های تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا (4/ 78 میلیارد دلار) اولین، بریتانیا (2/ 37 میلیارد دلار) دومین، فرانسه (9/ 21 میلیارد دلار) سومین، روسیه (3/ 17 میلیارد دلار) چهارمین فروشنده اسلحه به کشورهای در حال توسعه بودند.
در دنیای توسعه نیافته، خاورمیانه بزرگ ترین بازار اسلحه است و تا مدتی پیش، به تأثیر از ماجرای حمله صدام به کویت، عربستان سعودی بزرگ ترین واردکننده اسلحه به شمار می رفت. عربستان در سال های 1993 -1996، 9/ 31 میلیارد دلار، در سال 1998، 8/ 10 میلیارد دلار و در سال 1999، 1/ 6 میلیارد دلار اسلحه خرید. ولی در سال 2000 امارات متحده عربی به بزرگ ترین خریدار اسلحه بدل شد. در این سال امارات 4/ 7 میلیارد دلار اسلحه خرید که 4/ 6 میلیارد دلار آن بابت خرید 80 فروند جنگنده اف. 16 از کمپانی لاکهید مارتین بود. امارات متحده عربی طی سال های 1997 -2000 جمعاً 14 میلیارد دلار اسلحه خریداری کرد. به این ترتیب، عربستان سعودی که زمانی بزرگ ترین خریدار اسلحه در میان کشورهای در حال توسعه به شمار می رفت جایگاه پیشین خود را از دست داد.
منطقه خاوردور دومین بازار بزرگ اسلحه در جهان توسعه نیافته است و تایوان، با 6/ 2 میلیارد دلار در سال، بزرگ ترین واردکننده اسلحه در این منطقه به شمار می رود.
سلاح های کوچک (مانند تفنگ) نیز بخش مهمی از تجارت جهانی اسلحه را دربرمی گیرد. در این عرصه نیز کمپانی های تسلیحاتی ایالات متحده و بریتانیا پیشتاز هستند و اولین و دومین صادرکننده سلاح های کوچک به شمار می روند. طبق برآورد انستیتوی سیاست جهانی، در دهه پایانی سده بیستم چهار میلیون نفر قربانی سلاح های کوچک شده اند که 80 درصد ایشان زن و کودک اند. یکی از اولین اقدامات دولت جرج بوش دوّم، پس از به قدرت رسیدن، مخالفت با محدودیت فروش سلاح های کوچک از سوی سازمان ملل بود.

برای نمونه  بخشی نامه تصمیم شورای امنیت آمریکا در سال 1972 که از حالت محرمانه خارج شده در ذیل می آورم شورای امنیت در یک اقدام بظاهر خیر خواهانه مجور فروش اسلحه و تجهیزات را به کشور های حاشیه جنوبی خلیج فارس و عمان  صادر می کند. این نامه ها مجموعه اسناد لانه جاسوسی، موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی ، در  کتابیازدهم در سال 1351 است

سری 29 اوت 1972 ـ 7 شهریور 1351
از: وزارت امور خارجه،واشنگتن دی. سی  
به: ابوظبی، امان، جده، کویت، منامه، مسقط، لندن،تهران
مرجع: الف 8302 - 15 اوت 1972
موضوع: سیاست تسلیحاتی آمریکا در قبالکشورهای حاشیه جنوبی خلیج [فارس]
نسخه‌ای از یادداشت شماره 186 تصمیم شورایامنیت ملی که نشانگر تصویب ریاست جمهور درباره فروش تجهیزات نظامی به کشورهای حاشیهجنوبی خلیج فارس و عمان بر اساس اولویت‌های خاص در یادداشت کمیته معاونین وزیراناست برای شما به پیوست ارسال می‌گردد (تلگرام مرجع)برای منامه و مسقط ـ چونواحدهای شما این تلگرام مرجع را دریافت نکرده‌اند، رونوشت‌هایی از این یادداشت رابه همراه این نامه هوایی برایتان ارسال می‌‌داریم.
راجرز
ضمیمه: یادداشتشماره 186 تصمیم شورای امنیت ملی
کاخ سفید
واشنگتن
سری 18 اوت 1972 - 27مرداد 1351
یادداشت شماره 186 تصمیم شورای امنیت ملی به: وزیرامورخارجه،وزیردفاع
سرپرست کمیته معاونت وزیران شورای امنیت ملی
موضوع: فروش تجهیزات نظامیآمریکا به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و عمان
رئیس‌جمهور گزارش کمیته معاونینوزیران را که به همراه یادداشت 24 آوریل سرپرست کمیته معاونین وزیران در شورایامنیت ملی تحت عنوان «فروش تجهیزات و خدمات دفاعی به شیخ‌نشین‌های جنوب خلیج فارس وعمان» ارائه شده بود مورد ملاحظه قرار داد.
رئیس‌جمهور اظهار داشت که سیاست مادربارة این مسئله باید بر اصولی استوار باشد که مسئولیت امنیت منطقه خلیج[فارس] بهعهده کشورهای منطقه گذارده شود و برای نیل به این هدف آمریکا آنها را تشویق بههمکاری خواهد کرد و نقش انگلیس در منطقه باید ادامه یابد و در همان حال و با پیرویاز سیاست‌های بالا، آمریکا نیز باید نقش فعال و مستقیم خود را ایفا نماید. تداومنقش آمریکا مشورتهای نزدیک با انگلیس و کشورهای غیرمتخاصمی را که درگیر تأمین امنیتمنطقه خلیج هستند ایجاب می‌کند. رئیس‌جمهور فروش تجهیزات نظامی بر اساس روش انتخابیدر یادداشت کمیته معاونین وزیران را به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و عمان تصویبکرده است و شرایط زیر به خصوص مورد تأیید قرار گرفته است:
ـ شرکت‌های خصوصیآمریکایی می‌توانند میزان معقولی از تجهیزات و خدمات دفاعی مورد نیاز امنیتی اینکشورها را به آنها بفروشند و تحت حمایت قرار می‌گیرند.
ـ در صورتی که کانالهایتجاری کفایت ننمایند این کشورها باید برای دریافت تجهیزات و خدمات نظامی لایحه فروشنظامی خارجی واجد شرایط درآیند، البته در صورتی که هدف، گسترش همکاری در میانکشورهای منطقه باشد.
ـ به عنوان یک سیاست کلی، فروش این تجهیزات باید به نحویانجام پذیرد که حضور نیروهای نظامی آمریکا را در زمینه آموزش و تعمیر و نگهداری بهطور موقت در این مناطق تعیین نماید. شرکت‌های خصوصی آمریکایی در رابطه با فروشتجهیزات نظامی آمریکایی می‌توانند از نظر اداری و آموزش، نیروهای خود را به منطقهگسیل دارند، لیکن باید از هرگونه تلاشی که سبب به هم خوردن نقش مستشاری انگلیسمی‌گردد امتناع و اجتناب ورزند.
ـ فروش سلاحها و دیگر تجهیزاتی که ممکن است برایبر هم زدن ثبات مؤثر باشد، در رابطه با منافع آمریکا در منطقه مورد مطالعه وسیعقرار خواهد گرفت.
کمیته معاونین وزیران شورای امنیت ملی باید بر اجرای این سیاستنظارت داشته و قبل از صدور جواز و تصویب اعتبار، تقاضاهای عمده فروش را مورد بررسیو تجدید نظر قرار دهد.
هنری. ا. کی سینجر

 محرمانه 30 نوامبر 1972 ـ 9 آذر 1351
از: سفارت آمریکا، تهران، 7190 به: وزارت امور خارجه، واشنگتن دی. سی
جهت اطلاع: سفارتخانه‌های آمریکا درامان، بیروت، جده، کویت
از نمایندگی کویت درخواست می‌شود این تلکس را برایابوظبی و مسقط نیز ارسال دارد.
موضوع: سیاست تسلیحاتی برای کشورهای حاشیه جنوبیخلیج فارس
خطوط اصلی تصمیم دولت آمریکا درباره سیاست تسلیحاتی کشورهای حاشیهجنوبی خلیج فارس به وسیله کاردار در 29 نوامبر به میرفندرسکی معاون وزارت امورخارجه ارائه شد. او از این تبادل اطلاعات اظهار قدردانی نمود که این امر می‌تواندبه ما در نظارت بر اعمال دولت ایران در عمان و یمن کمککند.  

                                                               فارلن


 

با توجه به موافقتنامه هایی که نمونه آن در بالا آورده شد وضعیت تجارت اسلحه در دنیا مشخص میگردد و صاحبان قدرت به هر نحوی اقدام به نفوذ در سیاست های دولت خودی و سایر کشور ها می نمایند تا چرخه اقتصاد همچنان بر وفق مراد بچرخد.

با نگاهی به آمار خرید تجهیزات و بودجه نظامی کشور های خاور میانه مطالب را پی می گیریم.

رشد 40 درصدی بودجه نظامی کشورهای خاورمیانه

رهبران کشورهای حوزه خلیج‌فارس طی سال‌های اخیر تلاش‌های فراوانی را صرف افزایش توان نظامی خود کرده و مبالغ کلانی از درآمد‌های سرانه کشورشان را به برنامه‌های دفاعی و تسلیحاتی اختصاص داده‌اند. در این راستا موسسه بین‌المللی «استکهلم» در تابستان سال جاری کتابی تحت‌عنوان (SIPRI Yearbook 2010) منتشر کرده است.
بنا بر گزارش‌های این کتاب، از سال 1988 تا اوایل سال 2009 کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس از قبیل عمان هزینه‌های نظامی خود را از 2.11 میلیارد دلار به چهار میلیارد دلار، کویت از 3.11به  4.85 میلیارد دلار، عربستان سعودی از 17.83به  39.25 میلیارد دلار و بحرین از 232 به 751 میلیون دلار افزایش داده‌اند. در عین حال به میزان سرمایه‌گذاری نظامی دو کشور قطر و امارات اشاره نشده است.
همچنین عراق سرمایه‌گذاری نظامی خود را از ابتدای سال 2005 تا 2009، از 2.84به 3.81 میلیارد دلار افزایش داده است. همچنین کشورهای منطقه خاورمیانه مانند اسرائیل میزان سرمایه‌گذاری نظامی خود را از سال 1988 تا 2009 از 12.29به 14.3 میلیارد دلار، لبنان از 263 میلیون دلار به 1.4 میلیارد دلار، سوریه از یک میلیارد دلار به 1.88میلیارد دلار و ترکیه از 9.92 به 19 میلیارد دلار افزایش داده‌اند.
میزان سرمایه‌گذاری نظامی کشورهای منطقه خاورمیانه در سال 2009 بالغ بر 103 میلیارد دلار بوده که در مقایسه با سال 2000، 40 درصد رشد کرده است. افزایش رشد سرمایه‌گذاری نظامی در میان کشورهای خاورمیانه درحالی انجام می‌شود که برخی از کشورهای جهان از ابتدای سال 1988 تا سال 2009 بودجه نظامی خود را کاهش داده‌اند. درهمین راستا می‌توان به کشورهایی از قبیل آلمان که هزینه‌های نظامی خود را از 69.36 به 48 میلیارد دلار، فرانسه از 71 به 67.31 میلیارد، بریتانیا از 71.25 به69.27 میلیارد دلار، آرژانتین از 3.24 به 2.6 میلیارد دلار و آفریقا جنوبی از 4.94 به 3.92 میلیارد دلار کاهش داده‌اند. همچنین براساس گزارش‌هایی که در این کتاب منتشر شده، میزان سرمایه‌گذاری کشورهای سراسر جهان در امور نظامی برای سال 2010 بالغ بر 1531 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

میزان سرمایه‌گذاری سالانه کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس
کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس از سال 1997 تا سال 2006 بالغ بر 300 میلیارد دلار در زمینه خرید تجهیزات نظامی سرمایه‌گذاری کرده‌اند به‌گونه‌ای که رتبه اول افزایش بودجه نظامی جهان در این سال‌ها به کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس اختصاص دارد.
در واقع میزان سرمایه‌گذاری نظامی این کشورها حجم بالایی را در مقایسه با تولید ناخالص ملی به خود اختصاص داده است. عمان سال 2007 در مقایسه با دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در رتبه اول خرید تجهیزات نظامی قرار داشت. در این سال عمان 10.4 درصد، بحرین 3.2 درصد، کویت 3.8 درصد، قطر 2.5 درصد، عربستان سعودی 9.2 درصد و امارات 5.9 درصد از درآمد سرانه را صرف خرید تجهیزات نظامی کرده‌اند. همچنین کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس در سال 2008 جزو 15 کشور اول جهان قرار داشتند که بیشترین درآمد سرانه را صرف تجهیز نیروهای نظامی خود کرده‌اند.
در این راستا عمان به تنهایی پس از آمریکا و اسرائیل رتبه سوم جهانی را از آن خود کرده است و دو کشور کویت و عربستان سعودی رتبه‌های پنجم و ششم را به خود اختصاص داده‌اند. در پنج سال اخیر بیشترین سلاح‌های نظامی توسط رهبران کشورهای منطقه خاورمیانه خریداری شده است. موسسه «جینز» سوئد، پیش‌بینی کرده کشورهای عربی تا سال 2020 میزان سرمایه‌گذاری خود را برای تجهیز نیروهای دریایی به  17.5 میلیارد دلار افزایش می‌دهند. به‌گونه‌ای که دراین راستا رهبران جهان عرب مذاکرات مختلفی جهت ارتقای سیستم هوایی و سلاح و تجهیزات زمینی با کشورهای مختلف غربی داشته‌اند و انتظار می‌رود در سال‌های آتی معاملات دو طرف عربی و غربی به مرحله نهایی برسد. دراین زمینه می‌توان به تلاش‌های اخیر دو کشور کویت و امارات عربی متحده برای خرید جنگنده‌های «رافائل» فرانسه اشاره کرد.
دو کشور کویت و امارات مبلغی بین 5.4تا 6.7 میلیارد دلار جهت خرید جنگنده رافائل از فرانسه اختصاص داده‌اند. مقامات فرانسه 19 ژوئن 2009 در این‌باره اظهار داشتند که مراحل نهایی عقد این قرارداد در حال انجام است. همچنین نیکلا سارکوزی رئیس‌جمهور فرانسه در آخرین سفر خود به کویت که در فوریه 2009 انجام شده بود، اظهار داشت مذاکرات دو کشور فرانسه و کویت، در زمینه فروش 18 تا 28 جنگنده رافائل به کویت پیشرفت خوبی داشته است.
از سوی دیگر شرکت بوئینگ آمریکا ژانویه سال 2010 اعلام کرد امارات عربی متحده پس از قطر دومین کشور منطقه خاورمیانه است که قراردادی برای خرید هواپیماهای نظامی «سی 17» منعقد کرده که براساس این قرارداد قرار است، چهار فروند از هواپیمای سی 17 در سال 2011 و 2 فروند دیگر سال 2012 در اختیار این کشور قرار گیرد. مقامات آمریکا نیز در ابتدای سال 2008 اعلام کردند درصدد هستند عربستان و دیگر کشورهای منطقه خلیج‌فارس را به بمب‌های هوشمند (
JDAM) مجهز کنند.


 


 

حال نگاهی به رسانه یا همان ابزار مهم کنترل افکار عمومی به شبکه فاکس FOXپخش کننده این سریال داشته باشیم.

شبکه فاکس نیوز در تاریخ 9 اکتبر 1986 میلادی  توسط رابرت مرداک یهودی بنیانگداری گردید.

فاکس شبکه تلویزیونی تجاری در صدا و سیمای آمریکا است متعلق به گروه سرگرمی فاکس که زیر مجموعه شرکت رسانه ای نیوز کورپوریشن وابسته به روپرت مرداک است که در نهم اکتبر 1986 اغاز به کار نمود. فاکس توانست بیشترین بیننده را در رده سنی 18 تا 49 سال آمریکا را از سال 2004 تا 2009 جلب کند. در سال 2007 2008 فاکس برای نخستین بار در تاریخ رسانه ای آمریکا توانست محبوبترین تلویزیون در بین مردم شده و جای تلویزیون سی بی اس را بگیرد.

بر پایه فهرست ثروتمندترین افراد جهان، که در مارس سال ۲۰۱۱ منتشر شد: مرداک از دید میزان دارایی ۳۸مین فرد دارا در ایالات متحده و ۱۰۶مین نفر در جهان است و مجموع دارایی شخصی او برابر با ۸٫۳ میلیارد دلار است.[۲۴]

نام مرداک سه بار به عنوان تاثیرگذارترین فرد در جهان بر روی تایم ۱۰۰ قرار گرفته است، همچنین در سال ۲۰۱۰ در فهرست قدرتمندترین افراد جهان که از سوی فوربز ارائه شد، نام او در جایگاه ۲۴مین فرد قدرتمند جهان قرار گرفت.

 

جمع بندی:

          با توجه به مطالب بالا و جمع بندی تکه های پازل نگارنده بر این باور است صاحبان قدرت و ثروت با تعامل همدیگر در اتاق های تصمیم گیری بر جهان خط و مشی آینده اقتصادی و سیاسی جهان را مشخص و بر اساس آن سعی در کنترل افکار عمومی و مردم به منظور بدست آوردن پول و ثروت بی حدو حصر و بی توجه به ارزشهای انسانی و صلح جهانی با وجود بکار بردن شعار فریبنده حامیان صلح جهانی تنها به منافع مادی خود می اندیشد .

بخاطر می آورم در نوجوانی فیلمی با نام مرد سوم  اثر هنری گراهام گرینبه نمایش گذاشته شدیکی از بهترین سکانس‌های فیلم، سکانس «چرخ و فلک» است کهلایم (ریس تبهکاران)  و مارتینز (دوست) با هم ملاقات می‌کنند! آنجا که لایم می‌گوید: تو واقعا احساس ناراحتی می‌کنی اگر یکی از این نقطه‌های کوچک(خطاب به آدم‌های زیر پایش) برای همیشه از حرکت بایستد؟ امروزه دوست من، هیچ کس بهانسان‌ها فکر نمی‌کند. دولت‌ها به انسان‌ها اهمیت نمی‌دهند، ما چرا باید اهمیتبدهیم؟

 

 

نویسنده: سید سروش دزفولی

کارشناس ارشد ارتباطات اجتماعی

92.2.27

استفاده از مطالب با ذکر نام منبع مانعی ندارد.

 

» استاد اردلان مقیم اسلام :: ۱۳٩٢/۱٢/۳
» پرداخت شهریه پودمان جدید :: ۱۳٩٢/۱۱/۵
» دریافت سبد کالای دانشجویان متأهل :: ۱۳٩٢/۱٠/٢۳
» مفهوم تجاوز در حقوق بین الملل :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۸
» خلاصه کتاب دین و روابط بین الملل :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۸
» ازدواج دانشجویی :: ۱۳٩٢/۱٠/۱٧
» سامانه سجاد و نماد علمی کاربردی :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» دین و روابط بین الملل (خلاصه کتاب) :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» عملیات روانی از نظریه تا عمل :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» نگاهى به اصول روابط بین الملل اسلامى :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» خلاصه کتاب : دیپلماسی رسانه ای :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» تصاویر جدید استاد علی میرزایی پور :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» اصول روابط بین الملل دکتر خاوری :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» مدرسان برتر نیمسال اول :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» ثبت نام تکمیل ظرفیت کاردانی به کارشناسی :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۱
» بازدید از روابط عمومی بنیاد شهید :: ۱۳٩٢/۱٠/٩
» بازدید دانشجویان امور فرهنگی :: ۱۳٩٢/۱٠/٩
» دریافت کارت ورود به جلسه :: ۱۳٩٢/۱٠/۸
» ارتباطات سیاسی :: ۱۳٩٢/۱٠/۸
» آزمایش‌های اسکینر با کبوتر و موش :: ۱۳٩٢/۱٠/٧
» نظریه ی رفتار گرایی اسکینر :: ۱۳٩٢/۱٠/٧
» جامعه اطلاعاتی :: ۱۳٩٢/۱٠/٧

 


  نظرات ()
مطالب اخیر ورود به سامانه نماد علمی کاربردی ورود به سامانه سجاد ورود به سامانه نماد کتاب منشور ملل متحد لیلی رضوی طوسی مهلت مجدد ثبت‌نام در آزمون ارشد ۹۶ ورود به سامانه سجاد انتخاب واحد و ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی مهلت ثبت نام انتقال دانشجو انتخاب واحد علمی کاربردی تسلیت دانشگاه جامع علمی کاربردی به خانواده رفسنجانی
کلمات کلیدی وبلاگ علمی کاربردی (٥٩) دانشگاه علمی کاربردی (٢٤) دانشگاه جامع علمی کاربردی (٢٠) جامع علمی کاربردی (۱٤) ثبت نام (۱۳) علمی کاربردی واحد 13 (۱۱) دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۱٠) واحد 13 علمی کاربردی (۱٠) وبلاگ واحد 13 (٩) دانشگاه (٩) دانشجو (٧) سامانه جامع آموزشی دانشگاه علمی کاربردی (٧) روابط عمومی (٦) انتخاب واحد (٦) سید سروش دزفولی (٦) سروش دزفولی (٦) آسیه بهبودی (٥) کاخ گلستان (٥) کارشناسی ارشد (٥) uast (٥) سامانه سجاد (٥) سعید میرشاهی (٥) سامانه سجاد و نماد (٥) اردلان مقیم اسلام (٥) سامانه سجاد و نماد علمی کاربردی (٤) استاد سعید میرشاهی (٤) وبلاگ علمی کاربردی واحد 13 (٤) علی جاویدمهر (٤) دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر واحد 13 (٤) uast13 (٤) دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر واحد 1 (٤) آدرس دانشگاه های علمی کاربردی (٤) استاد اردلان مقیم اسلام (٤) گلستان کاخ (٤) ورود به سامانه نماد (٤) کاخ زیبای گلستان (۳) ورود به سامانه سجاد (۳) موزه گلستان (۳) استاد آسیه بهبودی (۳) استاد بهبودی (۳) سیاوش دانیالی (۳) وبلاگ دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۳) اردشیر لارودی (۳) آدرس دانشگاه علمی کاربردی (۳) uastacir (۳) uast13com (۳) زهرا ملکی دوست (۳) کارت ورود به جلسه (۳) دریافت کارت ورود به جلسه (۳) جامعه شناسی (۳) خبرنگاری (۳) روابط بین الملل (۳) برنامه هفتگی (۳) ازدواج دانشجویی (۳) ثبت نام علمی کاربردی (۳) دکتر جاوید مهر رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۳) سامانه سجاد علمی کاربردی (۳) واحد 13 (۳) دکتر علی جاوید مهر (۳) سامانه آموزشی (نماد) (۳) میرشاهی سعید (۳) سعیده حاج علی (۳) علیرضا آل قیس (۳) آل قیس (۳) بهبودی آسیه (۳) استاد علی میرزایی پور (۳) ثبت نام تکمیل ظرفیت کاردانی به کارشناسی (٢) علی میرزایی پور (٢) کارشناسی روابط عمومی (٢) مقیم اسلام اردلان (٢) مقیم اسلام (٢) استاد سعید محمدی پور (٢) زمان انتخاب واحد ترم جدید (٢) سجاد و نماد (٢) سامانه نماد (٢) پروین نورانی آسیا بر (٢) سعید محمدی پور (٢) استاد سهیلا ابراهیم پور ابیازنی (٢) سهیلا ابراهیم پور ابیازنی (٢) دانشگاه جامع علمی (٢) نورانی آسیا بر (٢) استاد سعیده حاج علی (٢) نماد علمی کاربردی (٢) طریقه انتخاب واحد علمی کاربردی (٢) http://uast13persianblogir/ (٢) استاد سید محمد هاشمی مطهر (٢) سامانه سجاد دانشگاه علمی کاربردی (٢) مشاهده نمرات (٢) وبلاگ و سایت واحد 13 (٢) سید محمد هاشمی مطهر (٢) استاد میرشاهی (٢) علوم ارتباطات اجتماعی (٢) حسن روحانی (٢) فتحعلی شاه (٢) مقاله نویسی (٢) حاج علی (٢) زبان انگلیسی (٢) روان شناسی (٢) دانلود کتاب (٢) جنگ روانی (٢) خلاصه کتاب (٢) کارشناسی (٢) اسکینر (٢) برنامه امتحانی (٢) کتاب (٢) تعریف (٢) کنکور (٢) تبلیغات (٢) رسانه (٢) ادوارد دمینگ (٢) جامعه شناسی تبلیغات (٢) روزنامه‌نگاری (٢) دمینگ (٢) ثبت نام کارشناسی ارشد (٢) ثبت نام دانشگاه (٢) میرشاهی (٢) تدریس موفق (٢) ارتباطات بین الملل (٢) آدرس مراکز آموزش علمی کاربردی استان تهران (٢) الهام حیرت سجادی (٢) استاد سیاوش دانیالی (٢) آدرس کاخ گلستان (٢) استاد سید سروش دزفولی (٢) بازدید از کاخ زیبای گلستان (٢) دزفولی سروش (٢) لارودی اردشیر (٢) استاد اردشیر لارودی (٢) بازدید از کاخ زیبای گلستان(7) (٢) استاد گل احمدی (٢) ابراهیم عزیزیان (٢) استاد ابراهیم عزیزیان فام (٢) ابراهیم عزیزیان فام (٢) حسن گل احمدی (٢) سامانه نماد:ورود به سامانه نماد (٢) سامانه ورود به سجاد (۱) ورود به سامانه نماد علمی کاربردی (۱) گل احمدی حسن (۱) استاد گل احمدی از دیار کردستان (۱) تخت فتحعلی شاهی (۱) بازدید از کاخ زیبای گلستان(6) (۱) بازدید از کاخ (۱) کاخ زیبا (۱) رونمایی از وب سایت همایش (۱) دکترین هویج و چماق (۱) پلیس خوب، پلیس بد (۱) مکانیسم ماشه (۱) گرایش روزنامه‌نگاری و خبر نگاری : (۱) روزنامه‌نگاری و خبر نگاری (۱) 94-95 (۱) زمانبندی انتخاب واحد (۱) زمانبندی انتخاب واحد نیمسال (۱) سال تحصیلی 95-94 (۱) مهلت ثبت نام دوره‌های کاردانی فنی‌و حرفه‌ای دانشگ (۱) ثبت نام دوره‌های کاردانی فنی‌و حرفه‌ای (۱) روابط عمومی ها، رسانه های نوین یا استعمار نوین؟! (۱) تعریف روابط عمومی (۱) رشته های کارشناسی ارشد علمی کاربردی (۱) ارشد علمی کاربردی (۱) کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی (۱) کارشناسی ارشد خبرنگاری بین المللی (۱) خبرنگاری بین المللی (۱) بررسی ۷ برنامه درسی در دانشگاه جامع علمی کاربردی (۱) درس های علمی کاربردی (۱) ورود به سامنه علمی کاربردی (۱) تسلیت دانشگاه جامع علمی کاربردی به خانواده رفسنجان (۱) انتقال دانشجو (۱) انتخاب واحد و ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (۱) سجاد سامانه (۱) مهلت مجدد ثبت‌نام در آزمون ارشد ۹۶ در اسفند ماه (۱) مهلت مجدد ثبت‌نام (۱) کتاب منشور ملل متحد (۱) لیلی رضوی طوسی (۱) دانلود رایگان کتاب منشور ملل متحد لیلا رضوی طوسی (۱) استاد محمد احمدی (۱) عزیزیان فام (۱) تصاویر استاد گل احمدی (۱) گل احمدی (۱) نسرین آقا ملا (۱) انتخاب واحد آخر! (۱) رشته کاردانی تاکسیرانی (۱) ثبت نام کارشناسی حرفه ای (۱) ثبت نام کارشناسی (۱) ثبت نامدانشگاه جامع علمی – کاربردی (۱) جلسه توجیحی درس کارورزی (۱) تالار خوارزمی (۱) ثبت نام عمره دانشگاهیان (۱) ثبت نام حج عمره دانشگاهیان آغاز شد (۱) حج عمره دانشگاهیان (۱) سی ثانیه پای صحبت برایان تریسی (۱) کاربرد قانون 20/80 پارتو (۱) پارتو 8020 (۱) برنج ایرانی و برنج ژاپنی! (۱) اتحاد و کار گروهی (۱) ژاپن درسی از استاد ژاپنی (۱) سندروم شکنجه (۱) آیا می دانید شکنجه خاموش چیست؟ (۱) بهنوش محتشمی (۱) استاد بهنوش محتشمی (۱) محتشمی بهنوش (۱) انتخاب واحد 94-93 (۱) شرایط و زمانبندی انتخاب واحد نیمسال اول سال تحصیلی (۱) محمدی پور سعید (۱) توریست ها و جهانگردان خارجی (۱) کاخ زیبا و تاریخی گلستان (۱) داستان زیبای شیر و خرگوش کاخ گلستان (۱) داستان زیبای شیر و خرگوش (۱) روابط عمومی و ارتباطات (۱) kakh golestan (۱) آی سی تی چیست؟ (۱) هفته روابط عمومی و ارتباطات (۱) حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی (۱) تصاویر جدیدتر استاد بهبودی (۱) استاد لارودی (۱) تصاویر جدید استاد اردشیر لارودی (۱) نکته مهم در تدریس موفق (۱) از دهکده جهانی تا خانواده جهانی (۱) خانواده جهانی (۱) استاد سروش دزفولی (۱) داستان غم انگیز پایان گوبلز (۱) خودکشی گوبلز (۱) دکتر جوزف گوبلز (۱) رسانه سرد و گرم (۱) عنوان : رسانه سرد و گرم cool media and hot media (۱) رسانه گرم، مک لوهان (۱) جوامع سرد و گرم (۱) شماره های تماس ساختمان فاطمی (۱) خیابان حجاب روبروی هتل لاله (۱) دانشگاه آدرس (۱) آشنایی با افکار دمینگ deming (۱) عصاره آموزه‌های دمینگ (۱) دکتر ادوارد دمینگ (۱) فاطمه سادات نبیان (۱) استاد نبیان (۱) تصاویر ساختمان جدید در فاطمی (۱) آدرس ساختمان فاطمی (۱) آخرین عکس با استاد میرشاهی (۱) آخرین عکس بهار با استاد بهبودی (۱) به عقل آفرینان دیوانه ات (۱) هرم وارونه در رسانه (۱) تعریف هرم وارونه (۱) هرم وارونه در خبر (۱) لید و انواع آن (۱) شروع خبر: لید lead (۱) *مشخصات لید: (۱) تعریف شایعه (۱) آلپورت و پستمن (۱) روان‏شناسى شایعه (۱) نظریه گوردون آلپورت (۱) گوردون آلپورت (۱) آلپورتِ (۱) ویلیام شرام (۱) مدل ارسطو (۱) شرام لاسول (۱) مدل هارولد لاسول (۱) مک لوهان و جامعه ایرانی (۱) دیدگاه های مارشال مک لوهان (۱) انتخاب واحد تابستان سال 93-92 (۱) انتخاب واحد تابستان 93-92 (۱) شرایط و زمانبندی (۱) الفتی علی احمد (۱) رسولی آذر (۱) سالاریان رجبعلی (۱) دکتر جاویدمهر (۱) علی جاوید مهر (۱) دکتر جاویدمهر مدیری پاسخگو (۱) دکتر جاوید مهر و فاطمه سادات نبیان (۱) برنامه واحد ها و زمان و محل برگزاری کلاس ها (۱) برنامه محل برگزاری کلاس ها (۱) رجب علی سالاریان (۱) رجبعلی سالاریان (۱) سالاریان رجب علی (۱) استاد سالاریان (۱) سعید میرشاهی علمی کاربردی (۱) انواع سبکها و روشهای تبلیغات (۱) سبکها و روشهای تبلیغات (۱) تبلیغات آمریکایی (۱) تبلیغات آلمانی (۱) فرم ارزیابی اساتید (۱) elmi karbordi (۱) ترم و پودمان تابستانه (۱) عکس تیمی با استاد مقیم اسلام (۱) دریافت کارت ورود به جلسه با آرامش (۱) کارت امتحان (۱) درس جامعه شناسی تبلیغات (۱) هنر در روابط عمومی (۱) هنر مصر هنر مرگ و هنر بابلی و سومری (۱) معلمی به سبک جدید (۱) اصول تدریس (۱) 40 نکته مهم برای مطالعه بهتر، (۱) 40 نکته مهم برای مطالعه بهتر: (۱) مطالعه پیشرفته (۱) آدرس کاخ گلستان 15 خرداد ارگ (۱) موزه گلستان تهران (۱) ادامه تصاویر بازدید از کاخ گلستان (2) (۱) گزارش بازدید از کاخ زیبای گلستان(1) (۱) بازدید از کاخ زیبای گلستان(4) (۱) بازدید از کاخ زیبای گلستان(5) (۱) استاد مقیم اسلام (۱) انجمن علمی دانشجویی (۱) مشخصات کاربری آسیه بهبودی (۱) استاد خدیجه ططری (۱) مشخصات کاربری خدیجه ططری (۱) خدیجه ططری (۱) اصول گزارش و مقاله نویسی (۱) مقاله نویسی در مطبوعات (۱) مقاله‌های ساده خبری (۱) گزارش به چه معنی (۱) to report (۱) reportare (۱) قهرمان چوگان (۱) اشعار استاد دانیالی (۱) دانیالی سیاوش (۱) زندگینامه سقراط (۱) داستان مرگ سقراط (۱) برنامه امتحانی تان را بگیرید (۱) خبر رسانی به سبک اخبار ساعت 14 سیما (۱) شبکه های اینترنتی (۱) اصول طلایی (۱) تصویر جدید از استاد میرشاهی (۱) تصاویر جدید استاد اردلان مقیم اسلام (۱) تصاویر جدید استاد آسیه بهبودی (۱) قبولی آزمون (۱) خوشا به حال گیاهان که عاشق نورند سهراب سپهری (۱) مشتریان خود را از دست ندهید! (۱) چت هولمز (۱) بزرگ‌ترین خطر برای روزنامه‌نگاری (۱) 24 سریال یا سناریو (۱) سروش دذفولی (۱) افکار عمومی، نیرویی نامریی (۱) دزفولی ارتباطات اجتماعی (۱) پیشگویی استاد دزفولی (۱) علمی کاربردی وبلاگ (۱) خلاصه کتاب شناخت افکار عمومی (۱) داوود زارعیان (۱) شناخت افکار عمومی (۱) جنگ روانی و افکار عمومی (۱) جامعه شناسی تبلیغات چیست؟ (۱) ارتباطات توسعه در جهان سوم (۱) استاد بیتا برارین (۱) بیتا برارین (۱) برنامه امتحانات کلیه دانشجویان (۱) برنامه امتحانات کاردانی (۱) اکرم عباسی مقانکی (۱) استاد ندا آریان مهر (۱) استاد اقتصاد (۱) واحد آموزش دانشگاه (۱) واحد 13 تهران (۱) بایگانی دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۱) بایگانی کوچک اما مرتب دانشگاه جامع علمی کاربردی مر (۱) فرهنگ و هنر تهران واحد 13 (۱) لیلی اکبری فر (۱) علی آذرنیای کماری (۱) سعادت شیرزادی (۱) شیرین الله بخش (۱) نرگس مرادخانی (۱) نظرسنجی عجله ای!! (۱) علمی کاربردی واحد13 (۱) آدرس علمی کاربردی واحد 13 47 38 (۱) آدرس تلفن علمی کاربردی (۱) آدرس تلفن علمی کاربردی واحد (۱) آدرس دانشگاه های علمی کاربردی تهران (۱) تلفن دانشگاه علمی کاربردی واحد (۱) آدرس مراکز آموزش علمی کاربردی تهران (۱) سایپا یدک سلام - کامپیوتر - کتاب - وبلاگ - موبایل (۱) برنامه هفتگی دانشجویان (۱) خبر مهم واحد 13 (۱) برنامه هفتگی کلاسها (۱) برنامه هفتگی کلاسهای علمی کاربردی واحد 13 (۱) ساختمان مرکزی (۱) خبر نگاری (۱) بی توجهی برخی مدرسان به گرانی وسایل آموزشی (۱) معلمان و دبیران برخی مدارس (۱) عزت الله پوریانuast (۱) آدرس دانشگاه علمی -کاربردی واحد 13 (۱) آدرس واحد 13 خیابان زرتشت (۱) اکرم عباسی (۱) استاد معصومه مولایی (۱) معصومه مولایی (۱) لیلی اکبری فر شهناز اسدیان (۱) معصومه مولایی استاد زبان و ادبیات فارسی (۱) اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور (۱) آخرین مهلت ثبت نام در دوره های کاردانی پودمانی (۱) wwwuastacir (۱) آدرس مراکز علمی کاربردی (۱) تصاویر استاد اکرم عباسی (۱) هدیه خانم نبیان توسط استاد دانیالی (۱) فاطمه سادات نبیان (۱) عزت ا پوریان (۱) عزت اله پوریان (۱) نمایی از کافی نت دانشگاه با سرعت عالی! (۱) نمایندگان و بازاریابان خدمات بیمه ای سایپا (۱) آدرس نمایندگی های معتبر سایپا (۱) http://wwwsaipayadakorg/home (۱) uast13ir (۱) http://wwwuast13com/ (۱) دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر واحد (۱) خلاصه سریال عمر گل لاله (۱) http://uast38com/ (۱) میر رضی الدین آرتیمانی (۱) اطلاعیه دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر (۱) مخصوص کلیه ورودیها (۱) صندوق رفاه (۱) قابل توجه دانشجویان محترم واحد 13 (۱) پذیرش بهمن ماه از هم اکنون آغاز شد (۱) وسایل ارتباط جمعی (۱) روش های نوین تدریس (۱) فریدون وردی نژاد (۱) تاکسیرانی (۱) ارزیابی اساتید (۱) تعطیلی مدارس (۱) پذیرش دانشگاه (۱) امور فرهنگی (۱) نظریه های ارتباط جمعی (۱) آزمون ارشد (۱) منشور ملل متحد (۱) ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (۱) هویج و چماق (۱) الوین تافلر (۱) آزمون کنکور (۱) سرفصل دروس (۱) دانشجویان دختر (۱) جامعه ایرانی (۱) روز معلم مبارک (۱) مدیریت خانواده (۱) امپریالیسم خبری (۱) فرهنگسرای فناوری (۱) hyundai (۱) تبلیغات تجاری (۱) کاخ موزه (۱) دانشجویان کاردانی (۱) اعتراض به نمرات (۱) شورای حل اختلاف (۱) سالاریان (۱) محمود سریع القلم (۱) رشته های کارشناسی (۱) رضی الدین آرتیمانی (۱) تلخیص کتاب (۱) تبریک روز معلم (۱) کارنامه کارشناسی ارشد (۱) انواع آمار (۱) اصول طلایی مشتری مداری (۱) فرم نظرسنجی (۱) سید محمود موسوی (۱) امپریالیسم رسانه ای (۱) حقوق ثبتی (۱) الهی به مستان میخانه ات (۱) اصل پارتو (۱) حسین قندی (۱) اصول روابط بین الملل (۱) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) alvin toffler (۱) مدرسان (۱) نرم افزارهای حسابداری (۱) علمی کاربردی (۱) ثبت نام کنکور سراسری (۱) علم آمار (۱) وام دانشجویی (۱) محمد احمدی (۱) روابط عمومی الکترونیک (۱) برنامه ریزی فرهنگی (۱) جملات زیبا بزرگان (۱) دیپلماسی رسانه ای (۱) هرم وارونه (۱) golestan (۱) اعتراض به نمره (۱) sanjesh (۱) شرام (۱) شکنجه خاموش (۱) 80 نکته مهم در تدریس موفق (۱) روابط عمومی مدرن (۱) ثبت نام حج عمره (۱) قاجار (۱) شکسپیر (۱) کنکور سراسری (۱) افکار عمومی (۱) کلاس (۱) علامه طباطبایی (۱) تابستان (۱) روز معلم (۱) ict (۱) کنکور ارشد (۱) انتخاب رشته (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) مدیریت فرهنگی (۱) ایدئولوژی (۱) سنجش (۱) فن آوری اطلاعات و ارتباطات (۱) ارتباطات سیاسی (۱) توریست (۱) نمونه سوالات (۱) آزمون (۱) نتایج (۱) ایرنا (۱) ارتباط (۱) حسابداری (۱) ضرب المثل (۱) نظرسنجی (۱) ارتباطات (۱) شایعه (۱) کنش (۱) آمریکا (۱) الکترونیک (۱) استاد (۱) روش تحقیق (۱) کشاورزی (۱) دانشجویی (۱) فراخوان (۱) توسعه (۱) اجتماعی (۱) خانواده (۱) ازدواج (۱) هنر (۱) دانشگاه آزاد (۱) همایش (۱) فناوری اطلاعات (۱) کاربردی (۱) گرافیک (۱) ثبت نام کنکور (۱) بازدید (۱) خبر رسانی (۱) حج عمره (۱) گلستان (۱) فساد (۱) کاردانی (۱) سوال (۱) اساتید (۱) زندگی (۱) تدریس (۱) سال نو مبارک (۱) گوبلز (۱) اقتصاد ژاپن (۱) زوج خوشبخت (۱) کاظم زاده (۱) عشق و ازدواج (۱) سریع القلم (۱) ملل (۱) غفاری (۱) پیام نور (۱) برایان تریسی (۱) بختیاری (۱) چوگان (۱) دهکده جهانی (۱) پارتو (۱) اطلاعیه ها (۱) نماد (۱) فیلسوف (۱) کارورزی (۱) پذیرش (۱) بنیاد شهید (۱) ترم تابستان (۱) ماهاتما گاندی (۱) برنامه امتحانات (۱) ویلیام جیمز (۱) ناصرالدین شاه (۱) عملیات روانی (۱) فقر فرهنگی (۱) پرداخت (۱) حقوق بین الملل (۱) مهلت ثبت نام (۱) پایان نامه (۱) کاردانی به کارشناسی (۱) میراسماعیلی (۱) حذف کنکور (۱) شهریه (۱) تئوری آشوب (۱) سجاد (۱) مطبوعاتی (۱) سبد کالا (۱) عشق و سیاست (۱) ارتباط جمعی (۱) دانشجویان کامپیوتر (۱) موزه هنرهای معاصر (۱) مک لوهان (۱) تابستانه (۱) مارشال مک لوهان (۱) متغیر (۱) اهمیت تبلیغات (۱) بهبودی (۱) جامعه آماری (۱) سقراط حکیم (۱) نوام چامسکی (۱) 16 آذر روز دانشجو (۱) آی سی تی (۱) غیرحضوری (۱) نظریه های جامعه شناسی (۱) حیاط زیبای ساختمان ملایی (۱) فقر فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها (۱) فقر فعالیت‌های فرهنگی (۱) بودجه فرهنگی (۱) روزت مبارک استاد (۱) استاد بی بی سادات میراسماعیلی (۱) بی بی سادات میراسماعیلی (۱) سادات میراسماعیلی (۱) استاد فاطمه مدیری (۱) فاطمه مدیری (۱) استاد فرهاد فتاحی (۱) فرهاد فتاحی (۱) استاد فرهاد فتاحی استاد آمار و ارقام (۱) فرهاد فتاحی کاربرد آمار در علوم اجتماعی (۱) استاد فاطمه مدیری استاد روش تحقیق (۱) فاطمه مدیری استاد روش تحقیق (۱) استاد بتول شاهینی (۱) بتول شاهینی (۱) بتول شاهینی تربیت بدنی (۱) بتول شاهینی علمی کاربردی (۱) معرفی مدرسان واحد فرهنگ و هنر (۱) استاد هاشمی مطهر قاری قرآن (۱) رزومه دکتر فاطمه مدیری (۱) دکتر فاطمه مدیری (۱) فاطمه مدیری علمی کاربردی (۱) دوره آموزشی روش تحقیق (۱) تحقیق روش تحقیق (۱) دوره آموزشی روش تحقیق : (۱) ایمیل استاد سید محمد هاشمی مطهر (۱) ایمیل فاطمه مدیری (۱) حذف کنکور در دانشگاه جامع علمی کاربردی (۱) کارت ورود به جلسه علمی کاربردی (۱) طریقه ارسال تحقیق با استاد (۱) طریقه ثبت نام و ایجاد کاربری در سایت دانشگاه (۱) تصاویر بزرگداشت مقام استاد (۱) بزرگداشت مقام استاد (۱) تقدیر دانشجویان علمی کاربردی از استادان (۱) تقدیر دانشجویان علمی کاربردی (۱) دانشجویان علمی کاربردی (۱) فهرست دانشگاه های علمی کاربردی ایران (۱) فهرست دانشگاه های علمی کاربردی کشور (۱) واحد 13 تهران uast13 (۱) واحد 38 (۱) علمی کاربردی واحد 38 (۱) فراخوان هنری (۱) علمی کاربردی واحد 13 تهران (۱) انتخاب واحد واحد13 (۱) واحد13 علمی کاربردی (۱) پایان مهلت انتخاب واحد (۱) نویسندگی و بازیگری (۱) نویسندگی و بازیگری واحد 13 (۱) سرکار خانم یاسا (۱) فراخوان علمی کاربردی (۱) دانشگاه علمی کاربردی + آدرس (۱) علمی کاربردی سامانه سجاد (۱) دانشگاه جامع علمی کاربردی سامانه سجاد (۱) علمی کاربردی uast (۱) اصول مطالعه (۱) ساختمان فاطمی (۱) قابل توجه دانشجویان علمی­ کاربردی (۱) ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی پودمانی (۱) اطلاعیه امور بایگانی - مغایرت در کارت دانشجویی (۱) مدیران گروه uast13 (۱) دبیرخانه الکترونیک دانشگاه علمی کاربردی (۱) wwwuast34acir (۱) دانشگاه علمی کاربردیواحد 34 (۱) علمی کاربردی 34 (۱) برنامه امتحانات واحد 13 علمی کاربردی (۱) برنامه امتحانات علمی کاربردی (۱) برنامه امتحانی دانشگاه علمی کاربردی (۱) برنامه امتحان علمی کاربردی واحد 13 (۱) علی جاویدمهر (۱) استاد مینا قریب (۱) مینا قریب (۱) مینا قریب دانشگاه علمی کاربردی (۱) مینا قریب دانشگاه علمی کاربردی 13 (۱) اصول گزارش نویسی (۱) پرداخت شهریه و مشاهده نمرات (۱) آدرس و تلفن مراکز آموزش علمی (۱) ارتباط با دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۱) پذیرش دانشگاه علمی کاربردی (۱) ثبت نام جامع علمی کاربردی (۱) اطلاعیه اعتراض به نمره (۱) مشاهده نمرات دانشگاه علمی کاربردی (۱) سامانه سجاد دانشگاه علمی کاربردی تهران (۱) علمی کاربردی واحد زرتشت (۱) دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد زرتشت (۱) اطلاعیه جدید دانشگاه علمی کاربردی (۱) نامه به استاد زهرا ملکی دوست (۱) سایت واحد 13 (۱) سید محمد هاشمی مطهر دانشگاه علمی (۱) سید محمد هاشمی مطهر علمی کاربردی (۱) ثبت نام بدون آزمون (۱) برنامه هفتگی علمی کاربردی (۱) علمی کاربردی واحد فرهنگ و هنر (۱) سمیه کاظم زاده (۱) استاد سمیه کاظم زاده (۱) استادسعیده حاج علی (۱) علمی کاربردی قوه قضائیه (۱) آدرس علمی کاربردی (۱) مرکز علمی ماربردی (۱) ثبت نام سال تحصیلی جدید علمی کاربردی 92-93 (۱) ثبت نام دانشگاه 92-93 (۱) دفترچه 92-93 (۱) ثبت‏نام دوره‏ کاردانی فنی و دوره‏ کاردانی حرفه‌ای (۱) علمی کاربردی 1392 (۱) ثبت‏ نام دوره‏ کاردانی فنی و دوره‏ کاردانی حرفه‌ای (۱) ثبت نام علمی کاربردی 92-92 (۱) برنامه امتحانی روابط عمومی (۱) قیس آل قیس (۱) استاد آل قیس (۱) تصاویر جدید استاد سعید میرشاهی (۱) تصاویر جدید استاد ملکی دوست (۱) ملکی دوست (۱) استاد زهرا ملکی دوست (۱) رهام جوان ترین دانشجوی ایران (۱) استاد الهام حیرت سجادی (۱) حیرت سجادی (۱) جامعه شناسی وسایل ارتباط جمعی (۱) درس ارتباط (۱) دوره چهارم (۱) بازرگان مقیم اسلام (۱) محمدی پور (۱) استاد حاج علی (۱) اسامی شاگردان ممتاز و نمونه (۱) ممتاز و نمونه علمی کاربردی (۱) عکس یادگاری با استاد (۱) استاد علیرضا آل قیس (۱) the second report on english (۱) simultaneous translation madual (۱) frost poetry (۱) محمد جواد ظریف (۱) نشست نمایندگان با جاوید مهر (۱) ثبت نام علمی کاربردی 92-93 (۱) دفترچه علمی کاربردی 92 (۱) دفترچه علمی کاربردی 92-93 (۱) دانلود دفترچه علمی کاربردی 92 93 (۱) علمی- کاربردی (۱) بازدید دانشجویان خبرنگاری از ایرنا (۱) دانشجویان خبرنگاری (۱) بازدید دانشجویان گرافیک از انتشارات پیام نور (۱) بازدید علمی کاربردی (۱) بازدید دانشجویان کاردانی حقوق ثبتی (۱) بازدید از موزه هنرهای معاصر (۱) سهیلا ابراهیم پور (۱) استاد بهنام علمی (۱) بهنام علمی (۱) استاد فرید فتحی (۱) فرید فتحی (۱) اصول علم سیاست (۱) استاد محمدی پور (۱) رضا بازرگان (۱) استاد رضا بازرگان (۱) لیست اساتید استاد راهنما و پایان نامه (۱) استاد علمی کاربردی (۱) اعلام نتایج پذیرفته شدگان علمی کاربردی (۱) علمی کاربردی 92 93 94 (۱) نتایج قبولی علمی کاربردی (۱) فهرست پذیرفته‌شدگان علمی کاربردی (۱) 92 93 1394 (۱) انواع مدل های ارتباطی (۱) سیستم جامع آموزشی سجاد (۱) سیستم سجاد (۱) دانشجویان روابط عمومی (۱) ابراهیم پور ابیازنی سهیلا (۱) فتحی فرید (۱) علمی بهنام (۱) میرزایی پور علی (۱) تجلیل از دانشجوی سخت کوش (۱) صمد نیکجو (۱) دانشگاه علمی کاربردی (۱) امپریال imperial (۱) ثبت نام ازدواج دانشجویی (۱) ارتباطات توسعه (۱) علیرضا بهمن (۱) مبانی ارتباط جمعی (۱) بهورزی (۱) پزشکی- دارویاری (۱) کاردانی بهورزی (۱) پرتال دانشگاه جامع علمی و کاربردی (۱) مهلت پرداخت وام‌های شهریه (۱) تهدید وبلاگ دانشگاه (۱) تهدید وبلاگ uast13 (۱) وبلاگ دانشگاه (۱) تمدید ثبت نام کنکور ارشد 93 (۱) کنکور ارشد 93 (۱) پذیرفته‌ شدگان نهایی آزمون دوره‌های مهندسی فناوری (۱) http://labbaikir/ (۱) عضویت دکتر پورعباس در (۱) ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی (۱) دکتر پورعباس (۱) پورعباس (۱) درآمدی برنظریه فرهنگی (۱) cultural theory an introduction (۱) فیلیپ اسمیت (۱) مبانی نظری آسیب­های اجتماعی (۱) جامعه شناسی درباره چیست؟ (۱) جامعه شناسی - آنتونی گیدنز (۱) چکیده کتاب صور بنیانی حیات دینی امیل دورکیم (۱) چکیده کتاب صور بنیانی امیل دورکیم (۱) دانلود کتاب دلبستگی و روابط اجتماعی (۱) دانلود کتاب روانشناسی خرافات (۱) دانلود کتاب ازدواج موفق (۱) جامعه شناسی آنتونی گیدنز (۱) مترجم: منوچهر صبوری (۱) نظریه کنش متقابل - نظریه های جامعه شناسی (۱) کنش متقاب (۱) سوال و پاسخ نامه جامعه شناسی (۱) مدیریت تبلیغات تجاری (۱) زمان و نحوه ثبت نام بدون آزمون (۱) تصاویر جدید سهیلا ابراهیم پور ابیازنی (۱) http://uast13persianblogir/post/157/ (۱) تمدید مهلت ثبت نام دوره کارشناسی (۱) تمدید مهلت ثبت نام دوره کارشناسی حرفه ای (ناپیوسته (۱) خلاصه و نقد کتاب موج سوم (۱) کتاب موج سوم (۱) دانشجوی عزیز روزت مبارک (۱) روز زیبای تفکر و آموختن، روز دانشجو مبارک (۱) فرم نظرسنجی را تکمیل کنید (۱) نظرسنجی علمی کاربردی (۱) سازمان‌ سنجش‌ اموزش‌ کشور (۱) بازدید از روابط عمومی hyundai (۱) پروین نورانی آسیابر (۱) تجلیل از استادان واحد 13 (۱) هفته پزوهش (۱) ثبت‌ نام دوره کاردانی بهمن‌ ۱۳۹۲ (۱) ثبت‌ نام پذیرش (۱) ثبت نام ازدواج دانشجویی تمدید شد (۱) مهلت ثبت نام ازدواج دانشجویی (۱) دین و روابط بین الملل (خلاصه کتاب) (۱) عنوان کتاب : دین و روابط بین الملل (۱) مرکز تحققات استراتژیک (۱) مفهوم تجاوز در حقوق بین الملل (۱) مفهوم تجاوز (۱) جنگ و تعریف تجاوز (۱) دریافت سبد کالای دانشجویان متأهل (۱) سبد کالای دانشجویان (۱) ثبت نام دوره های کارشناسی ارشد 93 (۱) کارشناسی ارشد 93 (۱) پودمانی ترمی (۱) کارنامه ترم به ترم (۱) برنامه هفتگی دانشجو (۱) نحوه اعتراض به نمرات (۱) پرداخت شهریه پودمان جدید (۱) دزفولی سید سروش (۱) نتایج نهایی قبولی آزمون کاردانی ترمی (۱) دانشگاه جامع علمی‌ ـ‌کاربردی (۱) برارین بیتا (۱) اثرات رسانه ها و ظهور دوره چهارم (۱) اثرات رسانه ها (۱) تبلیغ مردم (۱) ارزیابی مدرس (۱) کارت ورود به جلسه آزمون (۱) استاد علی میرزایی پور و پسرش (۱) استاد میرزایی پور با پسر گلش (۱) اطلاعیه ثبت نام با تاخیر (۱) لیست دانشگاههای علمی کاربردی (۱) سایت دانشگاه های علمی کاربردی (۱) فهرست دانشگاه های علمی کاربردی (۱) تحلیل آزمون ارشد علوم ارتباطات اجتماعی91 (۱) آزمون ارشد علوم ارتباطات اجتماعی (۱) ادوارد هرمان (۱) سانسور و فیلتر رسانه ها در آمریکا (۱) سانسور و فیلتر (۱) مدل چامسکی (۱) اداورد هرمان (۱) فیلتر پروپاگاندا (۱) ۵ اصل «فیلتر» اخبار در رسانه‌ها (۱) دانشگاه علمی-کاربردی (۱) فرهاد فرید (۱) بازدید دانشجویان کامپیوتر (۱) بازدید دانشجویان دختر تبلیغات تجاری (۱) بازدید از پژوهشگاه علوم انسانی (۱) بازدیدهای دانشجویان واحد 13 (۱) دانشجویان واحد 13 (۱) بازدید کارشناسان روابط عمومی با استاد نورانی (۱) پروین نورانی (۱) آشنایی با نرم افزارهای حسابداری (۱) نرم افزارهای نوین حسابداری (۱) بازدید از شرکت توزیع نیروی برق (۱) بازدید دانشجویان روابط عمومی از شرکت توزیع نیروی ب (۱) جامعه اطلاعاتی و نقش آن در ارتباطات بین الملل (۱) inf ormation society (۱) نظریه ی رفتار گرایی اسکینر (۱) کاربرد نظریه ی رفتار گرایی در برنامه ریزی درسی (۱) آزمایش‌های اسکینر با کبوتر و موش (۱) برحاس فردریک اسکینر (۱) burrhus frederic skinner (۱) ارتباط سیاست با ارتباطات (۱) برقراری ارتباطات (۱) بازدید دانشجویان امور فرهنگی (۱) بازدید دانشجویان امور فرهنگی از کتابخانه شقایق (۱) کتابخانه شقایق (۱) بازدید از روابط عمومی بنیاد شهید (۱) گرایش روزنامه نگاری (۱) خلاصه کتاب : دیپلماسی رسانه ای (۱) کتاب دیپلماسی (۱) روابط بین الملل اسلامى (۱) نگاهى به اصول روابط بین الملل اسلامى (۱) زندگى اجتماعى (۱) عملیات روانی از نظریه تا عمل (۱) کتاب دین و روابط بین الملل (۱) دین و روابط بین الملل (۱) مدرسان برتر نیمسال اول (۱) اصول روابط بین الملل دکتر خاوری (۱) دکتر خاوری (۱) علی میرزائی پور (۱) دانشجوی 8 ساله علمی کاربردی (۱) اینترنت ساختمان ملایی زیر صفر (۱) سایت دانشگاه علمی کاربردی (۱)