شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز!
آرشیو وبلاگ
      دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر واحد 13 تهران (علمی کاربردی)
بزرگ‌ترین خطر برای روزنامه‌نگاری نویسنده: شهرام الف، خبرنگار بدون مرز و با مرز! - ۱۳٩٢/۱٢/٤
بزرگ‌ترین خطر برای روزنامه‌نگاری

سامانه سجاد و نماد علمی کاربردی

 

سامانه سجاد و نماد

 

سامانه آموزشی (نماد)

 

 

 

 

بررسی طرح صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری و نظام صنفی رسانه/چرا انتظامی نیامد!!؟؟؟

(صدور کارت خبرنگاری دولتی بزرگ‌ترین خطر برای روزنامه‌نگاری است )

(پروانه‌ی خبرنگاری وقتی دولتی‌ساز شد، برای بزک کردن آن و زینت‌المجالسی، یک کارشناس ارتباطات را نیز می‌نشانند تا بگویند چنین طرحی کارشناسی شده است)

(آقای معاون مطبوعاتی،‌ این عمل خطرناک است! )

( هر کسی روی کار می‌آید، باید گذشتگان را نقد و نقش خودش را پررنگ کند)( همین طرحی که در حال حاضر اعلام شده، نسخه مبهمی از طرح استاد گرامی آقای دکتر معتمدنژاد است)( انتشار یک روزنامه، یک حق است نه یک امتیاز.) (وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از تک‌روی در این زمینه بدون توجه به عوامل و مقتضیات ماندگاری یک پدیده‌ی اجتماعی بپرهیزد.)( شما که شعار «تدبیر و امید» داده‌اید، معنای تدبیر این است که بتوانیم آینده‌نگرانه نسبت به پدیده‌های اجتماعی بنگریم و متناسب با آینده و پیشرفت‌ها مدیریت کنیم.) (دوستان در معاونت مطبوعاتی در شرایطی که نمی‌شود انقلابی رفتار کرد، دست‌کم رفتارشان را بهینه کنند. )( ؟ آیا تا کنون حوزه‌ی فرهنگ از تصدی‌گری دولت سودی برده است؟)

 

"تشکیل هیئتی برای صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری» عنوان خبری بود که 24 آذرماه امسال توسط معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد؛ بر این اساس، معاونت مطبوعاتی هیئتی پنج نفره را با الهام از طرح دکتر کاظم معتمدنژاد - پدر علوم ارتباطات ایران - با هدف صدور پروانه‌ی خبرنگاری تشکیل داد که شامل یک استاد رشته‌ی ارتباطات (یا روزنامه‌نگاری) به انتخاب شورای پژوهشی «مرکز مطالعات رسانه»، نماینده‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی روزنامه‌نگاری، نماینده‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های مدیریتی مطبوعات، نماینده‌ی انجمن خبرنگاران حوزه‌ی رسانه و مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی است.

از همان ساعت‌های نخست بعد از انتشار این خبر، واکنش‌های مختلفی از سوی جامعه‌ی روزنامه‌نگاری به این موضوع نشان داده شد؛ روزنامه‌نگاران هر جا که توانستند از صفحه‌ی فیس‌بوک گرفته تا سرمقاله‌ی روزنامه‌ها، انتقاد خود را نسبت به این اقدام اعلام کردند.

منبع (ایسنا) با هدف شفاف‌سازی بیشتر این بحث، نشستی را با عنوان «بررسی طرح صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری و نظام صنفی رسانه» برگزار کرد. برای برگزاری این نشست نیز از ماشاءالله شمس‌الواعظین - روزنامه‌نگار و رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران -، محمدمهدی فرقانی - استاد رشته‌ی ارتباطات - و حسین انتظامی - معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد - دعوت شد تا آسیب‌ها و فرصت‌های این دو موضوع، در فضایی نزدیک‌تر بررسی شود؛ اما درنهایت این نشست با حضور دو نفر از مدعوان آن برگزار شد.

نشست «بررسی طرح صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری و نظام صنفی رسانه» با هدف پرداختن به دو موضوعی که این‌روزها به دغدغه‌ی روزنامه‌نگاران تبدیل شده است، با حضور ماشاءالله شمس‌الواعظین و محمدمهدی فرقانی برگزار شد.

ساختار روزنامه‌نگاری حرفه‌ای در کشور شکل نگرفته است

یکی از نمودهای طرح نظام صنفی رسانه‌ها که انتقادهایی را برانگیخته، بحث صدور پروانه حرفه‌ای برای خبرنگاران است و این‌که چقدر ضرورت دارد و آیا اصولا چنین کاری باید توسط دولت انجام شود؟ نظر شما چیست؟ این پرسش ابتدایی بود که نشست با آن آغاز شد.

محمدمهدی فرقانی در پاسخ به این پرسش، با بیان این‌که باید نگاهی جامع‌تر به موضوع داشته باشیم‌، اظهار کرد: لازم است نظام روزنامه‌نگاری را به سمت حرفه‌ای شدن پیش ببریم. با وجود این‌که 180 سال ساختار روزنامه‌نگاری در کشور داریم، اما متأسفانه تا کنون ساختار حرفه‌ای روزنامه‌نگاری مطلقا شکل نگرفته و همین موجب زیان‌ زدن به دولت‌، ملت‌ و روزنامه‌نگاران شده است. بنابراین لازم است مکانیزم‌هایی را برای تدارک ارکان حرفه‌ای شدن پیش‌بینی کنیم.

چند رکن استقلال‌، امنیت اقتصادی‌، امنیت شغلی‌، رشد تشکل‌های صنفی روزنامه‌نگاری‌، پاسداشت حرمت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران، دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران و تشکیل شورای عالی مطبوعات باید در شکل‌گیری نظام حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در نظر گرفته شود.

او با اشاره به کارکردهای شورای عالی مطبوعات، بیان کرد: این شورا چند کارکرد دارد؛ حراست از آزادی‌های مشروع و قانونی روزنامه‌نگاران و جلوگیری از نقض و تجاوز به حقوق آن‌ها، نظارت بر اجرای اخلاق حرفه‌ای، وضع مجازات‌های انضباطی‌، پالایش صنف‌، حل اختلاف‌هایی که بین روزنامه‌نگاران با کارفرمایان و روزنامه‌نگاران با دولت پیش می‌آید‌، همچنین صدور کارت هویت حرفه‌ای که باید در کمیسیونی به نفع نهادهای مدنی شکل بگیرد، اما این، به آن معنا نیست که نماینده‌ی دولت نتواند در آن حضور داشته باشد.

فرقانی با بیان این‌که در چارچوب ضوابطی که شورای عالی رسانه‌ها وضع می‌کند می‌توان کار رسانه را ارزشیابی و رتبه‌بندی کرد‌، گفت: این شورا می‌تواند در چارچوب ضوابط، کارت حرفه‌ای صادر کند که البته این کارت، دائمی نیست و می‌تواند در مواقع لزوم، درجه‌ی روزنامه‌نگار را تقلیل دهد. در حقیقت، شورای عالی مطبوعات می‌تواند یک ساز و کار خود اصلاحی به ‌وجود آورد که حرکت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری را حفظ کند.

اخلاق حرفه‌ای در روزنامه‌نگاری، در حال پس‌رفت !

او با اشاره به وجود نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای به‌عنوان یکی دیگر از ارکان نظام صنفی مطبوعات، تصریح کرد: نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای، حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگار را تعیین و مسوولیت‌های اجتماعی او را مشخص می‌کند. در همین جا، انتقاد خودم را از پس‌رفت اصول اخلاق حرفه‌ای در روزنامه‌نگاری اعلام می‌کنم.

حرفه‌ی روزنامه‌نگاری به‌گونه‌ای است که اگر یک مورد ناخالصی در آن اتفاق بیفتد، به‌زودی تکثیر می‌شود. یکی از اولویت‌های انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پس از بازگشایی باید اصلاح نظام جامعی باشد که در آن، مسوولیت‌های روزنامه‌نگاری و حساسیت بالای این شغل نشان داده شود.

همچنین این انجمن باید نسبت به رعایت موازین اخلاقی و پایان دادن به رابطه‌ها و بد‌ه‌بستان‌های مالی که میان روزنامه‌نگاران و منابع مالی آن‌ها شکل گرفته و به یک نوع قاعده تبدیل شده‌ است، حساسیت داشته باشد.

این استاد رشته‌ی ارتباطات با تأکید بر این‌که صدور کارت هویت حرفه‌ای خبرنگاری باید در چارچوب نظام جامع رسانه‌ای باشد که حقوق روزنامه‌نگاران در آن دیده شده است، ادامه داد: صدور کارت هویت حرفه‌ای خبرنگاری نباید به معنای این باشد که دولت کسی را روزنامه‌نگار بداند یا نه. در واقع، اعضای صنف باید چنین چیزی را تعیین کنند.

متأسفانه همین اقدامات دولتی بوده که موجب شده، آدم‌های حرفه‌ای که در این صنف بوده‌اند‌، کنار زده شوند و نظام استاد، - شاگردی که در ساختار گذشته مطبوعات وجود داشته است از بین برود. نتیجه‌ی چنین اقدامی این می‌شود که یک مصاحبه‌ی «تخیلی» تیتر صفحه‌ی یک روزنامه می‌شود، بدون این‌که کسی از خبرنگار درباره‌ی صحت مصاحبه سوالی بپرسد و در حقیقت، این حرف که «خبر سازنده واقعیت اجتماعی است» در روند اجتماعی ما حقیقت پیدا می‌کند.

وقتی از اخلاق و دین حرف می‌زنیم، باید روزنامه‌نگاری ما بیش از پیش امانت‌دار باشد؛ اما متأسفانه بی‌اخلاقی، حرمت این حرفه را به شدت تهدید می‌کند.

به گفته‌ی فرقانی، صدور کارت خبرنگاری دولتی بزرگ‌ترین خطر برای روزنامه‌نگاری است، چون «روزنامه‌نگاران» را «کارمندان دولت» می‌کند.

این استاد رشته‌ی ارتباطات همچنین با اشاره به عملکرد و جهت‌گیری‌های تازه‌ی وزارت ارشاد، تأکید کرد: جهت‌گیری‌های جدید وزارت ارشاد در مجموع، مثبت‌تر از گذشته است و ما باید در راستای پاسداشت و تقویت آن عمل کنیم و هر نظر تازه‌ای را بدون دلیل رد نکنیم.

اگر قبول داریم جهت‌گیری‌های کلی درست است، باید کمک کرد تا جهت‌گیری‌ها درست‌تر شوند. عملکرد معاونت مطبوعاتی نیز در شش‌ماه اخیر، یک گام به جلو بوده، اما انتظار می‌رود نظر اصحاب رسانه را در این حوزه بیشتر دخیل کنند.

یک توصیه به وزارت ارشاد

در ادامه‌ی این نشست، ماشاءالله شمس‌الواعظین با اشاره به ثبات روزنامه‌نگاری در کشورهای دیگر، گفت: اتحادیه‌ی روزنامه‌نگاران بریتانیا یک کافه دارد که متصدی آن در بخش خصوصی است. یک روز وقتی از متصدی پرسیدند که چند سال است در اینجا فعالیت می‌کنید گفت: «بگویید چند نسل است؟» این نشان‌ دهنده‌ی یک ثبات سندیکایی است. وقتی شما به همه‌ی نهادها ثبات می‌بخشید معنایش این است که همه‌ی سیستم‌های موجود برای ثبات آفریده شده‌اند و این، القا می‌کند که ما نباید چیزی را برای رفتن به‌ وجود آوریم، بلکه باید آن را به یک فرهنگ و پروتکل تبدیل کنیم.

او ادامه داد: چرا فرهنگ عاشورا یا نوروز در طول سال‌های گذشته از ما جدا نشده است؛ برای این‌که در کنار عاشورا، در تمام این چندصد سال نهادهای پاسدار مراسم عاشورایی شکل گرفته‌اند. من با دکتر فرقانی موافق هستم که باید بنشینیم و فکر کنیم که چه اتفاقی در عرصه‌ی رسانه‌ها افتاده است که استاد باسابقه‌ای مانند ایشان، چنین زبان به گلایه می‌گشاید؛ او اوضاع را از قبل دیده و سلسله‌ مراتب استاد و شاگردی را در مکتب «کیهان» که بسیار دشوار بوده، طی کرده است.

 

این روزنامه‌نگار بیان کرد: هرم نظام سلسله‌ مراتب استاد و دانشجو در روزنامه‌نگاری به‌هم ریخته است. در کشور، سران مطبوعات زده شده‌اند و در حقیقت، بدنه‌ی ضعیف بی‌تجربه و فاقد دانش کافی خود به‌ خود روی آب آمده است.

در این شرایط، توصیه من به معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد این است که این دوره‌ی گذار را معیار بلند روزنامه‌نگاری نداند و برای ظرفیت موجود، ظرف‌های ویژه نسازد. در غیر این صورت، چیزی که اتفاق می‌افتد یک متغیر وابسته خواهد بود.

معاونت مطبوعاتی به‌دلیل رویکرد جدید دولت، دست به گشایش‌هایی هرچند محدود و ناچیز زده است. با این حال، ما این اقدامات ناچیز را مثبت فرض می‌کنیم؛ وزارت ارشاد با رویکرد تازه‌ی خود، گام‌هایی را برمی‌دارد، ولی چقدر مطمئن است که این رویکردها دستخوش تغییرات خاص نخواهند شد.

مثلا در سال‌های 76 تا 80 هشت‌هزار و 250 انجمن مردم‌نهاد در کشور به ثبت رسیدند؛ اما در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد با توجه به رویکرد دولت، همه‌ی آن‌ها به‌جز 48 انجمن منحل شدند و سرپرست تازه‌ی وزارت کشور در آن زمان اعلام کرد که مساجد و پایگاه‌های بسیج انجمن‌های مردم ‌نهاد ما هستند.

او ادامه داد: وقتی دولتی روی کار می‌آید که رویکردش متفاوت است، نباید پروتکل‌هایی را تنظیم کند که در دولت‌ قبلی نابود شده‌اند. چنین اتفاقی ممکن است در دولت بعدی هم رخ دهد. پروانه‌ی خبرنگاری وقتی دولتی‌ساز شد، برای بزک کردن آن و زینت‌المجالسی، یک کارشناس ارتباطات را نیز می‌نشانند تا بگویند چنین طرحی کارشناسی شده است‌؛ گمان نکنند که ما ساده‌ایم.

من به همکارانم در بخش علوم ارتباطات توصیه می‌کنم که به مقوله‌هایی از این دست که براثر نیاز موقتی دولت‌هاست، وارد نشوند.

اگر امروز دولت پروانه‌ی خبرنگاری صادر کند با معیارهایی که از دولت می‌شناسیم، فکر می‌کنیم که به این موضوع حرفه‌ای‌تر می‌نگرد، اگرچه با معیارهایی که مورد تأیید سندیکاهاست فاصله داشته باشد؛ اما همین را می‌پذیریم؛ ولی زمانی که دولت بعدی روی کار بیاید، اگر احساس کند دیدش با دولت قبلی مطابقت ندارد، همه‌ی این پروتکل‌ها را تغییر می‌دهد.

اتفاقی که در زمان دولت نهم افتاد؛ کتاب‌هایی با مجوز انتشار‌، فیلم‌هایی با مجوز اکران وجود داشتند که در آن زمان اعلام کردند همه آن‌ها باید مورد بازبینی قرار گیرند و هنوز هم در قفسه‌های ناشران و کارگردانان خاک می‌خورند.

آقای معاون مطبوعاتی،‌ این عمل خطرناک است!

شمس‌الواعظین خطاب به معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این عمل خطرناک است، تقاضای من این است که این فرآیند را به مجموعه و انجمن‌های حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و نه سیاسی واگذار کنید. انجمن‌های صنفی چون دولت‌ساز نیستند، به حرفه وابسته‌اند و چند سال یک‌بار ترکیب آن‌ها تغییر می‌کند و کمیته‌ی انضباطی، رفاهی و آموزشی دارند، بنابراین در این زمینه بهتر می‌توانند عمل کنند.

البته ما دو نوع انجمن داریم، انجمن‌هایی که از وزارت کشور مجوز دارند و جزو احزاب قرار می‌گیرند و نه جزو انجمن‌های صنفی.

او با بیان این‌که کمیته‌ی انضباطی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در زمینه‌ی اخلاق حرفه‌ای که آقای فرقانی هم به آن اشاره کرد، بسیار قوی عمل می‌کرد، یادآوری کرد: اصل چهارم شرافت حرفه‌ای انجمن تصریح می‌کند «نقش اجتماعی روزنامه‌نگار اقتضا می‌کند که معیارهای عالی شرافت در این حرفه مشتمل بر حق روزنامه‌نگار برای خودداری از کار برخلاف اعتقاد شخصی، حق عدم افشای منبع اطلاعات و همچنین حق شرکت در روند تصمیم‌گیری در رسانه‌ای که برای آن کار می کند محفوظ بماند.»

از سوی دیگر، همین اصل شرافت حرفه‌ای تکلیف بزرگی را بر دوش روزنامه‌نگار می‌نهد؛ « شرافت حرفه‌ای به روزنامه‌نگار اجازه نمی‌دهد که به هیچ عنوانی رشوه بپذیرد یا برخلاف رفاه عمومی به ارتقای منافع خصوصی خود بپردازد. همچنین احترام گذاشتن به داریی‌های معنوی و به‌طور اخص، پرهیز از سرقت ادبی از جمله اصلی‌ترین نکات اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگار است.»

این روزنامه‌نگار با اشاره به رواج یافتن کپی‌پیست در مطبوعات، تصریح کرد: این روندی که در مطبوعات شکل گرفته، نگران‌کننده است. کجا باید این موارد کنترل شوند؟ این هیئت که قرار است پروانه‌ی حرفه‌ای خبرنگاری را صادر کند، می‌تواند کمیته‌ی کنترل را هم بگذارد؟ این‌که دوباره همان کمیته‌ی سانسور و ممیزی می‌شود! پس بهتر است این‌ها به خود انجمن‌ها واگذار شوند.

من رییس کمیته‌ی حل اختلاف انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بودم، 42 پرونده که بخشی از آن‌ها را که به اختلاف‌ها میان روزنامه‌نگاران و کارفرما مربوط بود، خودم حل و فصل کردم. پرسش من این است که چرا به صنف روزنامه‌نگاران مانند نظام پزشکان نگاه نمی‌شود؟ چرا باید دادگاه‌هایی بدون داشتن کوچک‌ترین اطلاعاتی از کار رسانه‌ای برگزار شوند؟ بهتر است رسیدگی به تخلفات رسانه‌ای به کمیته‌ای درون سندیکا واگذار شود و در صورتی که آن کمیته تشخیص داد بزهی واقع شده است، پرونده به دادگاه رسانه منتقل شود.

او ادامه داد: از جمله‌ی حقوق روزنامه‌نگاران، برخورداری از حق دسترسی به دادرسی عادلانه، هنگام طرح دعوای حقوقی در دادگاه‌هاست.

فرقانی نیز درباره‌ی حقوق ابتدایی روزنامه‌نگاران، بیان کرد: حق برخورداری از حرمت و شرافت، از حقوق اولیه‌ی روزنامه‌نگاران است. مثلا بازرسی از محل کار یک روزنامه‌نگار مانند بازرسی از خانه‌ی یک شرور نیست. این موارد در قوانین کشورهای مختلف دیده شده‌اند.

دولت با تردید به «صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری» می‌نگرد

شمس‌الواعظین در ادامه‌ی صحبت‌هایش با بیان این‌که خواسته‌های روزنامه‌نگاران بسیار حداقلی است، تأکید کرد: دولت نباید خودش را به مقولات غیرماندگار وارد کند و این معقولات را به‌دست نهادهای مدنی ماندگار بسپارد؛ اما برای رعایت دغدغه‌ها و حفظ برخی پروتکل‌ها و رعایت جنبه‌های مربوط به منافع عمومی که دولت، نمایندگی آن‌ها را دارد نمایندگانی می‌توانند در این شورا حضور پیدا کنند.

در جامعه‌شناسی تشکل‌های صنفی، نهادهای واسط بین بدنه‌ی اجتماعی و بدنه‌ی سیاسی‌اند، یعنی دستی در دولت دارند و دستی در حرفه.

حالا اگر دولت بخواهد نقش نهاد حائل را پیدا کند، خودش چه کاره است؟ دولت نمی‌تواند این دو نقش را با هم داشته باشد. به همین دلیل، من احساس می‌کنم زمانی که موضوع «صدور پروانه حرفه‌ای خبرنگاری» در وزارت ارشاد مطرح شد، با تردید به این موضوع نگریسته می‌شد و وزیر ارشاد نیز با ابهام درباره‌ی این موضوع سخن گفت و این، یعنی این موضوع به‌صورت ناپخته در حال مطرح شدن است.

این روزنامه‌نگار افزود: من به دولت هشدار می‌دهم، دولتی که آمده است تا بخشی از بار سنگینی را که توسط دولت قبلی بر دوشش نهاده شده، بر دوش اصناف بگذارد، مراقب این حرکت باشد. به‌صلاح کشور نیست که بگوییم، دولت 10 هزار روزنامه‌نگار را تأیید صلاحیت می‌کند. مقر فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بلژیک است، اما دولت بلژیک در جریان صدور کارت توسط این فدراسیون نیست.

آن‌وقت ما چگونه به سمتی می‌رویم که دولت مستقیما می‌خواهد برای روزنامه‌نگاران کارت صادر کند؟ من نگران کل ماهیت این جریان هستم. اساتیدی که امروز به جریان تدوین این پروتکل وارد می‌شوند، به‌خاطر داشته باشند که دانسته یا ندانسته از آن‌ها فقط به‌عنوان‌ زینت‌المجالس استفاده می‌شود.

رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران با اعتقاد به این‌که آقایان نسبت به پیامدها و تهدید‌های این اقدام مطلع نیستند، یادآوری کرد: این اقدام می‌تواند در دولت‌های بعدی، یک تهدید دوسویه باشد، چون ممکن است یک دولت بازتری از دولت حسن روحانی بیاید و خودش را از چنین اقدامی کنار بکشد.

این هم یک نوع آسیب است، چون بخشی راه افتاده، بودجه و وقت برایش هزینه شده، اما همه‌ی این‌ها به هدر می‌رود. من دوستان، همکاران و استادان را از ورود به موضوعی که آینده‌اش ناپیداست، برحذر می‌دارم.

در بخش دیگری از این نشست، فرقانی در پاسخ به این پرسش که وقتی هنوز ما زیرساخت‌ها و فرهنگ برخورد با تشکل‌ها را در کشور نداریم، آیا می‌توانیم حرکت یک‌باره به سمت نظام صنفی داشته باشیم یا حتی اگر این نظام صنفی با توجه به معیارهایی که شما به آن اشاره کردید تشکیل شود، آیا می‌توان برای تداوم و ثبات این نظام در چهار سال آینده ضمانتی قائل شد؟ گفت: در کشور ما هیچ چیزی تضمین ندارد. ما مدام در حال Reset کردن کشور هستیم و این، ویژگی کشورهای در حال توسعه است، چون هر کسی روی کار می‌آید، باید گذشتگان را نقد و نقش خودش را پررنگ کند.

نکته‌ی بعدی این است که ما حتما به بستر‌ها و زیرساخت‌هایی در همه‌ی حوزه از جمله حوزه‌ی روزنامه‌نگاری نیاز داریم.

به این معنی که باید به قانون احترام بگذاریم و بستر‌ها را قانون‌مند ایجاد کنیم که هر تغییری نتواند بنیادش را یک‌شبه بر باد دهد.

حدود 80 سال قبل در فرانسه قانون حمایت از حقوق روزنامه‌نگاران تدوین شد و ما با وجود این‌که قانون اول مطبوعات‌مان را در دوره‌ی مشروطه از قانون 1881 فرانسه اقتباس کردیم، اما هیچ‌گاه قانونی به نام حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران تدوین نکردیم و هیچ‌گاه روزنامه‌نگار به‌عنوان شخصیت حقیقی به رسمیت شناخته نشد.

این استاد رشته‌ی ارتباطات با بیان این‌که در کل قانون مطبوعات هم نامی از روزنامه‌نگار به میان آورده نشده است، اظهار کرد: اگر نظامی قرار است شکل بگیرد، باید در چارچوب یک قانون به تصویب برسد و این نیازمند یک عزم و اراده‌ی ملی است. البته اعضای صنف و تشکل‌ها باید در آن مشارکت داشته باشند و اراده‌ی دولت هم برای این‌که حقوق روزنامه‌نگاران به رسمیت شناخته شود، وجود داشته باشد، همچنین مجلس، قوانین لازم را تصویب کند. این، شکل ایده‌آل تشکیل یک نظام صنفی است.

حالا ما هر چقدر بتوانیم در این مسیر گامی به جلو برداریم، مغتنم است. مثلا انجمن صنفی، همان کمیته‌ی رسیدگی به تخلفاتش را به‌عنوان گام نخست شورای عالی مطبوعات دوباره تشکیل دهد و اجازه ندهد که این همه بی‌ضابطگی و بی‌اخلاقی در این حرفه رخ دهد.

او بیان کرد: صدور کارت هویت حرفه‌ای می‌تواند به اصناف واگذار شود، البته با مشارکت دولت. ما انتظار نداریم ساختار نظام جامع یک‌شبه بتواند شکل بگیرد، کما‌ این‌که بیش از 10 سال است متون حقوقی آن تدوین شده است.

در سال 80 این متون تدوین شده، در سال 86 مورد بازنگری قرار گرفته و قرار بوده است که مراحل قانونی‌اش را طی کند. همین که این اتفاق نیفتاده، نشان می‌دهد که اراده‌ای جدی پشت این قضیه وجود نداشته است. معتقدم به‌تدریج می‌توان این دستاوردها را تدوین کرد تا به ساختار نظام جامع برسیم.

سنگ بنای نظام صنفی رسانه‌ها متعلق به دکتر معتمدنژاد است

در ادامه، شمس‌الواعظین در پاسخ به این پرسش که «شما جزو کسانی بودید که با مرحوم معتمدنژاد در تدوین طرح اولیه‌ی نظام صنفی مشارکتی داشتید، فکر می‌کنید حالا آن طرح مختومه شده یا قابلیت اجرایی دارد؟» بیان کرد: همه‌چیز از یک جایی شروع می‌شود؛ همین طرحی که در حال حاضر اعلام شده، نسخه مبهمی از طرح استاد گرامی آقای دکتر معتمدنژاد است.

علت همکاری من با ایشان در آن طرح، این بود که آقای معتمدنژاد می‌گفتند که ما در بخش آکادمیک، بخش ملموس را درک نمی‌کنیم.

همان زمان، 28 ساعت زمان کاری را به این موضوع اختصاص دادیم. در حال حاضر هر کسی می‌خواهد در این زمینه فعالیتی انجام دهد، یک سنگ بنایی وجود دارد که به مرحوم معتمدنژاد متعلق است.

رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تأکید کرد: آقای معتمدنژاد معتقد بود که انتشار یک روزنامه، یک حق است نه یک امتیاز.

بنابراین در ویراست اول، چنین چیزی وجود دارد؛ اما ویراست‌های بعدی آن متناسب با قوانین کشور تعدیل شد. ویراست اول این نظام‌نامه حرفه‌ای در هیئتی شامل اساتید علوم ارتباطات که به‌شکل مستقیم، دستی در کار مطبوعاتی داشتند، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، مرکز مطالعات رسانه وابسته به وزارت ارشاد یا معاونت مطبوعاتی، بررسی نهایی شود تا بتواند به‌عنوان پروتکل جامع مطبوعات در کشور باقی بماند و از هر‌گونه دست‌یازی به این قانون به‌وسیله‌ی آیندگان جلوگیری شود.

وی افزود: تصویب این نظام‌نامه در قالب این هیئت، اقدام مبارکی است؛ اما وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از تک‌روی در این زمینه بدون توجه به عوامل و مقتضیات ماندگاری یک پدیده‌ی اجتماعی بپرهیزد.

فرقانی درباره‌ی طرح نظام جامع صنفی که توسط دکتر معتمدنژاد ارائه شد، توضیح داد: آن‌ زمان، دو کار انجام شد؛ در سال 1381 از سوی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه سفارش‌اش داده شد و آقای دکتر معتمدنژاد و تیم‌شان چهار متن حقوقی تهیه کردند که استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگار، شورای عالی مطبوعات و اخلاق حرفه‌ای را شامل می‌شد که بیش از 9 ویراست داشت.

این مبنای کار حقوقی برای نظام جامع بود که همه‌ی موارد، اعم از حقوق و تکلیف روزنامه‌نگار، نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای و نحوه‌ی رسیدگی به تخلفات در آن دیده شده بود. اقدام دیگری که در سال 1386 در مرکز مطالعات رسانه انجام شد، بازنگری در آیین‌نامه‌ی کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاران بود که در سال 1335 تدوین شده بود.

در واقع، جان‌مایه‌ی آن آیین‌نامه، صدور کارت خبرنگاری از سوی دولت برای روزنامه‌نگاران بود. ما در بازنگری آیین‌نامه، آن را به یک اشل کوچک از نظام حقوقی مطبوعات تبدیل کردیم، یعنی در آن، تعریف روزنامه‌نگار برای اولین‌بار ارائه شد و حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران به‌عنوان یک فصل مستقل احصا شد، حمایت‌های قانونی دولت از روزنامه‌نگاران و نظام اخلاقی و شورای عالی مطبوعات نیز مطرح شد. در حقیقت، آن آیین‌نامه‌ی دو صفحه‌ای به آیین‌نامه‌ای 20 صفحه‌ای تبدیل شد که شمایی از یک نظام جامع حقوقی روزنامه‌نگاران را در خود داشت.

او با اشاره به ایرادی که آن‌ زمان به آیین‌نامه گرفته شد، گفت: منتقدان معتقد بودند ترکیب قالب کمیسیون کارت هویت خبرنگاری، دولتی است. اگر همان ترکیب اصلاح شود، به اعتقاد من برای شروع، آیین‌نامه‌ی سال 1386 که بعد به کمیسیون فرهنگی دولت برای تصویب رفت، می‌تواند مبنای عزیمت خوبی برای شکل‌گیری نظام جامع حقوقی در ابتدای کار باشد.

روزنامه‌نگار محق است یا مکلف؟

شمس‌الواعظین در همین رابطه گفت: اگر ما کمی نگاه فلسفی داشته باشیم، خوب است. نگاه به روزنامه‌نگار، نگاه به یک شخصیت محق است یا یک شخصیت مکلف؟ از ابتدا باید این نگاه را تعیین کنیم. آقایان مایل‌اند روزنامه‌نگار در ایران به‌عنوان «عنصر مکلف» شناخته شود که برای انجام خوب تکالیفش، حقوقی هم به او تعلق می‌گیرد، اما انسانی که محق است برای جریان حقوق لازم است که یکسری مسوولیت‌ها را بپذیرد؛ کدام بهتر است؟ اگر من خودم را «عنصر محق» بدانم، بسیاری از ضوابط را برای تعیین و اجرای مسوولیت‌های خودم را از خط کشی چهارراه‌ها تا پرداخت به‌موقع مالیات می‌پذیرم، اما اگر من عنصر مکلفی باشم، فقط تکلیف بر دوشم است. ما باید این نگاه را تغییر دهیم.

این روزنامه‌نگار خطاب به مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: شما که شعار «تدبیر و امید» داده‌اید، معنای تدبیر این است که بتوانیم آینده‌ نگرانه نسبت به پدیده‌های اجتماعی بنگریم و متناسب با آینده و پیشرفت‌ها مدیریت کنیم.

درباره‌ی حرفه‌ی روزنامه‌نگاری برای تحقق این تدبیر ابتدا باید نگاه به روزنامه‌نگار به‌عنوان فردی محق تعریف و به رسمیت شناخته شود و مطمئن باشند، انسان حق‌مند برای به‌دست آوردن حقوقش تکالیف بسیاری را بر دوش خواهد کشید.

تشکیل نظام صنفی مطبوعات به بی‌راهه رفتن نیست؟

در پایان این نشست، علیرضا بهرامی - مدیر اداره فرهنگی ایسنا - گفت: به‌عنوان یک عضو جامعه روزنامه‌نگاری از نسلی دیگر و با در نظر گرفتن این اصل فرهنگ عمومی که از خود نمی‌شود تعریف کرد، اجازه می خواهم برخی مباحث را از زاویه‌ای که شما به آن نپرداختید مطرح کنم، پس مقدمه‌ای را برای طرح یک پرسش مطرح می‌کنم. من بعد از دوران روزنامه دیواری، از 14 سالگی در مطبوعات به دلیل علاقه‌ام سرک می‌کشیدم و چیز می‌نوشتم اما در سال 78 بود که به معنای واقعی شغلم روزنامه‌نگاری شد. در فضای آموزشی مطبوعات آن‌ زمان و حضور دوباره پیشکسوتان در مطبوعات بود که من وارد این حرفه شدم امثال آقای شمس‌الواعظین و آقای فرقانی با نوشته‌ها و اظهارات و عملکردشان الگوهای آموزشی ما بودند.

به موازات رشدی که در مطبوعات آن‌ زمان صورت گرفت، رشد فعالیت‌های صنفی را هم داشتیم. تا رسیدیم به مقطع هشت ساله‌ای که دوره تجربی دیگری بود، افول مهارت و اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری را شاهد بودیم و به موازات و شاید پیش از آن، فعالیت صنفی هم کاهش پیدا کرد.

در این زمان چون رسانه‌ها پدید می‌آمدند برای آن‌که ابزاری باشند برای پیش‌برد منویات جناح‌های سیاسی نه اصل اطلاع‌رسانی، طبیعتا برای چنین هدفی انجمن‌های فرمایشی هم به وجود آمدند.

اصلا همین نیت بود که فکر کرد چرا وقتی قرار است از رسانه به‌عنوان ابزار تمایلات سیاسی استفاده شود، باید انجمن صنفی روزنامه‌نگاران وجود داشته باشد؟ نتیجه چنین تفکری این است که وقتی نام انجمن‌های روزنامه‌نگاری را می‌نویسیم به اندازه دو پاراگراف می‌شود اما انجمن‌هایی که فقط روی کاغذ انجمن صنفی هستند.

او ادامه داد: این شرایط تا شرع فعالیت دولتی که به تدبیر امیدی را زنده کرد، ادامه دارد. حال در شرایط فعلی پرسش من این است که آیا هرگونه فعالیت معاونت مطبوعاتی براساس نیت شکل‌گیری یک نظام‌صنفی، قبل از آنکه یک انجمن صنفی واقعی و توانمند شکل بگیرد، به بیراهه رفتن نیست؟ آیا تداومش تناقض بین نیت و گفتار نیست و آیا وقت آن نرسیده است که برای تغییر آن نگاه خواستمند حاکمیتی نسبت به فعالت مطبوعاتی، یک «نه!» بزرگ گفته و در ریل و مسیر درست حرکت شود؟

فرقانی در پی این پرسش اظهار کرد: متاسفانه سرنوشت رسانه‌های ما در خیلی جاها رقم می‌خورد که شاید وزارت ارشاد بخش کوچکی از آن باشد.

اگر بخواهیم به‌صورت واقع‌بینانه به این موضوع نگاه کنیم، به این زودی‌ها نمی‌توانیم شاهد چنین اتفاق‌هایی باشیم، چراکه در این کشور، صداهای متکثر برتابیده نمی‌شوند.

اما برای رسیدن به یک هدف، هرچند گام‌هایی کوچک برداشته شوند، از هیچ‌چیز بهتر است. در 180 سال گذشته نتوانستیم اهداف‌مان را محقق کنیم، در حال حاضر هم مشکلات مقدماتی داریم مثل برخورداری از حقوق اولیه، حق نظارت و نقد روزنامه‌نگار که در بسیاری از جاها حل شده است اما ما همچنان بر سر آن چانه می‌زنیم. با این حال معتقدم، فشارها باید وجود داشته باشد تا دوستان در معاونت مطبوعاتی در شرایطی که نمی‌شود انقلابی رفتار کرد، دست‌کم رفتارشان را بهینه کنند.

هرگاه نسیم بهار به مطبوعات می‌خورد ...

شمس‌الواعظین اما در پاسخ به همین پرسش، گفت: به نظر من، راه باید از جایی شروع شود که دانش بشری در آنجا انباشت شده است. نقطه‌ی پرش ما در عرصه‌ی رسانه، نقطه‌ی پایانی دانش بشری است.

برای رسیدن به این موضوع‌ها باید چند نکته را بررسی کنیم؛ نخست این‌که تصدی‌گری دولت بر امور اجتماعی سی‌ و چند سال است که در حال برون‌سپاری به بخش خصوصی است، اما چگونه است که ما وقتی به حوزه‌ی فرهنگ می‌رسیم، مقاومت می‌کنیم؟ آیا تا کنون حوزه‌ی فرهنگ از تصدی‌گری دولت سودی برده است؟ باید تصدی‌گری به خود اعضای حرفه واگذار شود تا مسوولیت اجتماعی نهادهای صنفی برابر با توانمندی‌هایی که دولت برای خودش قایل شده است، افزایش یابد.

او معتقد است: هرگاه نسیم بهار به مطبوعات ایران خورده، می‌بینیم که شاخص‌های مربوط به امنیت ملی بالا رفته است.

ما اول انقلاب از آزادی مطبوعات سود فراوانی بردیم، در آن زمان با وجود ناآرامی‌های قومی که در کشور وجود داشت، به‌دلیل وجود آزادی مطبوعات، شاخص امنیت ملی بسیار بالا بود.

نکته‌ی بعدی این‌که اگر دوره‌ای را که مطبوعات آزاد بودند، بررسی کنیم، متوجه می‌شویم فساد در شبکه‌های مالی به‌شدت افت کرده است.

تا آنجا که بالاترین رقم تخلف مالی در زمانی که مطبوعات آزاد داشتیم‌، 123 میلیارد تومان بود؛ اما همین شاخص، وقتی مطبوعات بسته شدند به سه‌هزار میلیارد تومان رسید.

بنابراین آیا به سود دولت‌ها نیست که شاخص امنیت ملی را بالا ببرند و به جای داشتن سازمان‌های عریض و طویل نظارتی، رسانه‌ها را آزاد بگذارند!؟

در دنیا، سیر اندیشه را با مطبوعات اندازه می‌گیرند، پس بهتر است مطبوعات را باز بگذارند تا کشورهای دیگر ببینند که فضای ما باز است.

این روزنامه‌نگار اضافه کرد: هر روزنامه‌نگاری که به ایران می‌آید، در ابتدا دچار یک ترس است؛ اما وقتی از ایران خارج می‌شود، می‌گوید تصویری که من از ایران داشتم، کاملا متفاوت بود.

پس بهتر است اجازه بدهیم رفتار و سلوک ما از طریق مطبوعات به جهانیان منعکس شود. اگر من روزنامه‌نگار از غنی‌سازی اورانیوم در ایران، در مجامع بین‌المللی دفاع کنم بهتر است یا این‌که آقای صالحی درباره‌ی غنی‌سازی صحبت کند؟

ما چیزی به‌جز اصلاح نمی‌خواهیم. ما می‌خواهیم دولت به جای فکر کردن به «سبد کالا» به فکر درخشندگی‌ها باشد و اجازه دهد که یک‌سری از وظایفش به بدنه‌ی اجتماعی که در حال حاضر توانایی‌های زیادی دارد، منتقل شود تا توازن بین بدنه‌ی اجتماعی و سیاسی به‌وجود آید.

گفت‌وگو از زینب داداشلو، خبرنگار ایسنا

» استاد اردلان مقیم اسلام :: ۱۳٩٢/۱٢/۳
» پرداخت شهریه پودمان جدید :: ۱۳٩٢/۱۱/۵
» دریافت سبد کالای دانشجویان متأهل :: ۱۳٩٢/۱٠/٢۳
» مفهوم تجاوز در حقوق بین الملل :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۸
» خلاصه کتاب دین و روابط بین الملل :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۸
» ازدواج دانشجویی :: ۱۳٩٢/۱٠/۱٧
» سامانه سجاد و نماد علمی کاربردی :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» دین و روابط بین الملل (خلاصه کتاب) :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» عملیات روانی از نظریه تا عمل :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» نگاهى به اصول روابط بین الملل اسلامى :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» خلاصه کتاب : دیپلماسی رسانه ای :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» تصاویر جدید استاد علی میرزایی پور :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» اصول روابط بین الملل دکتر خاوری :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» مدرسان برتر نیمسال اول :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۴
» ثبت نام تکمیل ظرفیت کاردانی به کارشناسی :: ۱۳٩٢/۱٠/۱۱
» بازدید از روابط عمومی بنیاد شهید :: ۱۳٩٢/۱٠/٩
» بازدید دانشجویان امور فرهنگی :: ۱۳٩٢/۱٠/٩
» دریافت کارت ورود به جلسه :: ۱۳٩٢/۱٠/۸
» ارتباطات سیاسی :: ۱۳٩٢/۱٠/۸
» آزمایش‌های اسکینر با کبوتر و موش :: ۱۳٩٢/۱٠/٧
» نظریه ی رفتار گرایی اسکینر :: ۱۳٩٢/۱٠/٧
» جامعه اطلاعاتی :: ۱۳٩٢/۱٠/٧
» بازدید از شرکت توزیع نیروی برق :: ۱۳٩٢/۱٠/٧

 

  نظرات ()
مطالب اخیر ورود به سامانه نماد علمی کاربردی ورود به سامانه سجاد ورود به سامانه نماد کتاب منشور ملل متحد لیلی رضوی طوسی مهلت مجدد ثبت‌نام در آزمون ارشد ۹۶ ورود به سامانه سجاد انتخاب واحد و ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی مهلت ثبت نام انتقال دانشجو انتخاب واحد علمی کاربردی تسلیت دانشگاه جامع علمی کاربردی به خانواده رفسنجانی
کلمات کلیدی وبلاگ علمی کاربردی (٥٩) دانشگاه علمی کاربردی (٢٤) دانشگاه جامع علمی کاربردی (٢٠) جامع علمی کاربردی (۱٤) ثبت نام (۱۳) علمی کاربردی واحد 13 (۱۱) دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۱٠) واحد 13 علمی کاربردی (۱٠) وبلاگ واحد 13 (٩) دانشگاه (٩) دانشجو (٧) سامانه جامع آموزشی دانشگاه علمی کاربردی (٧) روابط عمومی (٦) انتخاب واحد (٦) سید سروش دزفولی (٦) سروش دزفولی (٦) آسیه بهبودی (٥) کاخ گلستان (٥) کارشناسی ارشد (٥) uast (٥) سامانه سجاد (٥) سعید میرشاهی (٥) سامانه سجاد و نماد (٥) اردلان مقیم اسلام (٥) سامانه سجاد و نماد علمی کاربردی (٤) استاد سعید میرشاهی (٤) وبلاگ علمی کاربردی واحد 13 (٤) علی جاویدمهر (٤) دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر واحد 13 (٤) uast13 (٤) دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر واحد 1 (٤) آدرس دانشگاه های علمی کاربردی (٤) استاد اردلان مقیم اسلام (٤) گلستان کاخ (٤) ورود به سامانه نماد (٤) کاخ زیبای گلستان (۳) ورود به سامانه سجاد (۳) موزه گلستان (۳) استاد آسیه بهبودی (۳) استاد بهبودی (۳) سیاوش دانیالی (۳) وبلاگ دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۳) اردشیر لارودی (۳) آدرس دانشگاه علمی کاربردی (۳) uastacir (۳) uast13com (۳) زهرا ملکی دوست (۳) کارت ورود به جلسه (۳) دریافت کارت ورود به جلسه (۳) جامعه شناسی (۳) خبرنگاری (۳) روابط بین الملل (۳) برنامه هفتگی (۳) ازدواج دانشجویی (۳) ثبت نام علمی کاربردی (۳) دکتر جاوید مهر رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۳) سامانه سجاد علمی کاربردی (۳) واحد 13 (۳) دکتر علی جاوید مهر (۳) سامانه آموزشی (نماد) (۳) میرشاهی سعید (۳) سعیده حاج علی (۳) علیرضا آل قیس (۳) آل قیس (۳) بهبودی آسیه (۳) استاد علی میرزایی پور (۳) ثبت نام تکمیل ظرفیت کاردانی به کارشناسی (٢) علی میرزایی پور (٢) کارشناسی روابط عمومی (٢) مقیم اسلام اردلان (٢) مقیم اسلام (٢) استاد سعید محمدی پور (٢) زمان انتخاب واحد ترم جدید (٢) سجاد و نماد (٢) سامانه نماد (٢) پروین نورانی آسیا بر (٢) سعید محمدی پور (٢) استاد سهیلا ابراهیم پور ابیازنی (٢) سهیلا ابراهیم پور ابیازنی (٢) دانشگاه جامع علمی (٢) نورانی آسیا بر (٢) استاد سعیده حاج علی (٢) نماد علمی کاربردی (٢) طریقه انتخاب واحد علمی کاربردی (٢) http://uast13persianblogir/ (٢) استاد سید محمد هاشمی مطهر (٢) سامانه سجاد دانشگاه علمی کاربردی (٢) مشاهده نمرات (٢) وبلاگ و سایت واحد 13 (٢) سید محمد هاشمی مطهر (٢) استاد میرشاهی (٢) علوم ارتباطات اجتماعی (٢) حسن روحانی (٢) فتحعلی شاه (٢) مقاله نویسی (٢) حاج علی (٢) زبان انگلیسی (٢) روان شناسی (٢) دانلود کتاب (٢) جنگ روانی (٢) خلاصه کتاب (٢) کارشناسی (٢) اسکینر (٢) برنامه امتحانی (٢) کتاب (٢) تعریف (٢) کنکور (٢) تبلیغات (٢) رسانه (٢) ادوارد دمینگ (٢) جامعه شناسی تبلیغات (٢) روزنامه‌نگاری (٢) دمینگ (٢) ثبت نام کارشناسی ارشد (٢) ثبت نام دانشگاه (٢) میرشاهی (٢) تدریس موفق (٢) ارتباطات بین الملل (٢) آدرس مراکز آموزش علمی کاربردی استان تهران (٢) الهام حیرت سجادی (٢) استاد سیاوش دانیالی (٢) آدرس کاخ گلستان (٢) استاد سید سروش دزفولی (٢) بازدید از کاخ زیبای گلستان (٢) دزفولی سروش (٢) لارودی اردشیر (٢) استاد اردشیر لارودی (٢) بازدید از کاخ زیبای گلستان(7) (٢) استاد گل احمدی (٢) ابراهیم عزیزیان (٢) استاد ابراهیم عزیزیان فام (٢) ابراهیم عزیزیان فام (٢) حسن گل احمدی (٢) سامانه نماد:ورود به سامانه نماد (٢) سامانه ورود به سجاد (۱) ورود به سامانه نماد علمی کاربردی (۱) گل احمدی حسن (۱) استاد گل احمدی از دیار کردستان (۱) تخت فتحعلی شاهی (۱) بازدید از کاخ زیبای گلستان(6) (۱) بازدید از کاخ (۱) کاخ زیبا (۱) رونمایی از وب سایت همایش (۱) دکترین هویج و چماق (۱) پلیس خوب، پلیس بد (۱) مکانیسم ماشه (۱) گرایش روزنامه‌نگاری و خبر نگاری : (۱) روزنامه‌نگاری و خبر نگاری (۱) 94-95 (۱) زمانبندی انتخاب واحد (۱) زمانبندی انتخاب واحد نیمسال (۱) سال تحصیلی 95-94 (۱) مهلت ثبت نام دوره‌های کاردانی فنی‌و حرفه‌ای دانشگ (۱) ثبت نام دوره‌های کاردانی فنی‌و حرفه‌ای (۱) روابط عمومی ها، رسانه های نوین یا استعمار نوین؟! (۱) تعریف روابط عمومی (۱) رشته های کارشناسی ارشد علمی کاربردی (۱) ارشد علمی کاربردی (۱) کارشناسی ارشد دانشگاه علمی کاربردی (۱) کارشناسی ارشد خبرنگاری بین المللی (۱) خبرنگاری بین المللی (۱) بررسی ۷ برنامه درسی در دانشگاه جامع علمی کاربردی (۱) درس های علمی کاربردی (۱) ورود به سامنه علمی کاربردی (۱) تسلیت دانشگاه جامع علمی کاربردی به خانواده رفسنجان (۱) انتقال دانشجو (۱) انتخاب واحد و ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (۱) سجاد سامانه (۱) مهلت مجدد ثبت‌نام در آزمون ارشد ۹۶ در اسفند ماه (۱) مهلت مجدد ثبت‌نام (۱) کتاب منشور ملل متحد (۱) لیلی رضوی طوسی (۱) دانلود رایگان کتاب منشور ملل متحد لیلا رضوی طوسی (۱) استاد محمد احمدی (۱) عزیزیان فام (۱) تصاویر استاد گل احمدی (۱) گل احمدی (۱) نسرین آقا ملا (۱) انتخاب واحد آخر! (۱) رشته کاردانی تاکسیرانی (۱) ثبت نام کارشناسی حرفه ای (۱) ثبت نام کارشناسی (۱) ثبت نامدانشگاه جامع علمی – کاربردی (۱) جلسه توجیحی درس کارورزی (۱) تالار خوارزمی (۱) ثبت نام عمره دانشگاهیان (۱) ثبت نام حج عمره دانشگاهیان آغاز شد (۱) حج عمره دانشگاهیان (۱) سی ثانیه پای صحبت برایان تریسی (۱) کاربرد قانون 20/80 پارتو (۱) پارتو 8020 (۱) برنج ایرانی و برنج ژاپنی! (۱) اتحاد و کار گروهی (۱) ژاپن درسی از استاد ژاپنی (۱) سندروم شکنجه (۱) آیا می دانید شکنجه خاموش چیست؟ (۱) بهنوش محتشمی (۱) استاد بهنوش محتشمی (۱) محتشمی بهنوش (۱) انتخاب واحد 94-93 (۱) شرایط و زمانبندی انتخاب واحد نیمسال اول سال تحصیلی (۱) محمدی پور سعید (۱) توریست ها و جهانگردان خارجی (۱) کاخ زیبا و تاریخی گلستان (۱) داستان زیبای شیر و خرگوش کاخ گلستان (۱) داستان زیبای شیر و خرگوش (۱) روابط عمومی و ارتباطات (۱) kakh golestan (۱) آی سی تی چیست؟ (۱) هفته روابط عمومی و ارتباطات (۱) حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی (۱) تصاویر جدیدتر استاد بهبودی (۱) استاد لارودی (۱) تصاویر جدید استاد اردشیر لارودی (۱) نکته مهم در تدریس موفق (۱) از دهکده جهانی تا خانواده جهانی (۱) خانواده جهانی (۱) استاد سروش دزفولی (۱) داستان غم انگیز پایان گوبلز (۱) خودکشی گوبلز (۱) دکتر جوزف گوبلز (۱) رسانه سرد و گرم (۱) عنوان : رسانه سرد و گرم cool media and hot media (۱) رسانه گرم، مک لوهان (۱) جوامع سرد و گرم (۱) شماره های تماس ساختمان فاطمی (۱) خیابان حجاب روبروی هتل لاله (۱) دانشگاه آدرس (۱) آشنایی با افکار دمینگ deming (۱) عصاره آموزه‌های دمینگ (۱) دکتر ادوارد دمینگ (۱) فاطمه سادات نبیان (۱) استاد نبیان (۱) تصاویر ساختمان جدید در فاطمی (۱) آدرس ساختمان فاطمی (۱) آخرین عکس با استاد میرشاهی (۱) آخرین عکس بهار با استاد بهبودی (۱) به عقل آفرینان دیوانه ات (۱) هرم وارونه در رسانه (۱) تعریف هرم وارونه (۱) هرم وارونه در خبر (۱) لید و انواع آن (۱) شروع خبر: لید lead (۱) *مشخصات لید: (۱) تعریف شایعه (۱) آلپورت و پستمن (۱) روان‏شناسى شایعه (۱) نظریه گوردون آلپورت (۱) گوردون آلپورت (۱) آلپورتِ (۱) ویلیام شرام (۱) مدل ارسطو (۱) شرام لاسول (۱) مدل هارولد لاسول (۱) مک لوهان و جامعه ایرانی (۱) دیدگاه های مارشال مک لوهان (۱) انتخاب واحد تابستان سال 93-92 (۱) انتخاب واحد تابستان 93-92 (۱) شرایط و زمانبندی (۱) الفتی علی احمد (۱) رسولی آذر (۱) سالاریان رجبعلی (۱) دکتر جاویدمهر (۱) علی جاوید مهر (۱) دکتر جاویدمهر مدیری پاسخگو (۱) دکتر جاوید مهر و فاطمه سادات نبیان (۱) برنامه واحد ها و زمان و محل برگزاری کلاس ها (۱) برنامه محل برگزاری کلاس ها (۱) رجب علی سالاریان (۱) رجبعلی سالاریان (۱) سالاریان رجب علی (۱) استاد سالاریان (۱) سعید میرشاهی علمی کاربردی (۱) انواع سبکها و روشهای تبلیغات (۱) سبکها و روشهای تبلیغات (۱) تبلیغات آمریکایی (۱) تبلیغات آلمانی (۱) فرم ارزیابی اساتید (۱) elmi karbordi (۱) ترم و پودمان تابستانه (۱) عکس تیمی با استاد مقیم اسلام (۱) دریافت کارت ورود به جلسه با آرامش (۱) کارت امتحان (۱) درس جامعه شناسی تبلیغات (۱) هنر در روابط عمومی (۱) هنر مصر هنر مرگ و هنر بابلی و سومری (۱) معلمی به سبک جدید (۱) اصول تدریس (۱) 40 نکته مهم برای مطالعه بهتر، (۱) 40 نکته مهم برای مطالعه بهتر: (۱) مطالعه پیشرفته (۱) آدرس کاخ گلستان 15 خرداد ارگ (۱) موزه گلستان تهران (۱) ادامه تصاویر بازدید از کاخ گلستان (2) (۱) گزارش بازدید از کاخ زیبای گلستان(1) (۱) بازدید از کاخ زیبای گلستان(4) (۱) بازدید از کاخ زیبای گلستان(5) (۱) استاد مقیم اسلام (۱) انجمن علمی دانشجویی (۱) مشخصات کاربری آسیه بهبودی (۱) استاد خدیجه ططری (۱) مشخصات کاربری خدیجه ططری (۱) خدیجه ططری (۱) اصول گزارش و مقاله نویسی (۱) مقاله نویسی در مطبوعات (۱) مقاله‌های ساده خبری (۱) گزارش به چه معنی (۱) to report (۱) reportare (۱) قهرمان چوگان (۱) اشعار استاد دانیالی (۱) دانیالی سیاوش (۱) زندگینامه سقراط (۱) داستان مرگ سقراط (۱) برنامه امتحانی تان را بگیرید (۱) خبر رسانی به سبک اخبار ساعت 14 سیما (۱) شبکه های اینترنتی (۱) اصول طلایی (۱) تصویر جدید از استاد میرشاهی (۱) تصاویر جدید استاد اردلان مقیم اسلام (۱) تصاویر جدید استاد آسیه بهبودی (۱) قبولی آزمون (۱) خوشا به حال گیاهان که عاشق نورند سهراب سپهری (۱) مشتریان خود را از دست ندهید! (۱) چت هولمز (۱) بزرگ‌ترین خطر برای روزنامه‌نگاری (۱) 24 سریال یا سناریو (۱) سروش دذفولی (۱) افکار عمومی، نیرویی نامریی (۱) دزفولی ارتباطات اجتماعی (۱) پیشگویی استاد دزفولی (۱) علمی کاربردی وبلاگ (۱) خلاصه کتاب شناخت افکار عمومی (۱) داوود زارعیان (۱) شناخت افکار عمومی (۱) جنگ روانی و افکار عمومی (۱) جامعه شناسی تبلیغات چیست؟ (۱) ارتباطات توسعه در جهان سوم (۱) استاد بیتا برارین (۱) بیتا برارین (۱) برنامه امتحانات کلیه دانشجویان (۱) برنامه امتحانات کاردانی (۱) اکرم عباسی مقانکی (۱) استاد ندا آریان مهر (۱) استاد اقتصاد (۱) واحد آموزش دانشگاه (۱) واحد 13 تهران (۱) بایگانی دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۱) بایگانی کوچک اما مرتب دانشگاه جامع علمی کاربردی مر (۱) فرهنگ و هنر تهران واحد 13 (۱) لیلی اکبری فر (۱) علی آذرنیای کماری (۱) سعادت شیرزادی (۱) شیرین الله بخش (۱) نرگس مرادخانی (۱) نظرسنجی عجله ای!! (۱) علمی کاربردی واحد13 (۱) آدرس علمی کاربردی واحد 13 47 38 (۱) آدرس تلفن علمی کاربردی (۱) آدرس تلفن علمی کاربردی واحد (۱) آدرس دانشگاه های علمی کاربردی تهران (۱) تلفن دانشگاه علمی کاربردی واحد (۱) آدرس مراکز آموزش علمی کاربردی تهران (۱) سایپا یدک سلام - کامپیوتر - کتاب - وبلاگ - موبایل (۱) برنامه هفتگی دانشجویان (۱) خبر مهم واحد 13 (۱) برنامه هفتگی کلاسها (۱) برنامه هفتگی کلاسهای علمی کاربردی واحد 13 (۱) ساختمان مرکزی (۱) خبر نگاری (۱) بی توجهی برخی مدرسان به گرانی وسایل آموزشی (۱) معلمان و دبیران برخی مدارس (۱) عزت الله پوریانuast (۱) آدرس دانشگاه علمی -کاربردی واحد 13 (۱) آدرس واحد 13 خیابان زرتشت (۱) اکرم عباسی (۱) استاد معصومه مولایی (۱) معصومه مولایی (۱) لیلی اکبری فر شهناز اسدیان (۱) معصومه مولایی استاد زبان و ادبیات فارسی (۱) اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور (۱) آخرین مهلت ثبت نام در دوره های کاردانی پودمانی (۱) wwwuastacir (۱) آدرس مراکز علمی کاربردی (۱) تصاویر استاد اکرم عباسی (۱) هدیه خانم نبیان توسط استاد دانیالی (۱) فاطمه سادات نبیان (۱) عزت ا پوریان (۱) عزت اله پوریان (۱) نمایی از کافی نت دانشگاه با سرعت عالی! (۱) نمایندگان و بازاریابان خدمات بیمه ای سایپا (۱) آدرس نمایندگی های معتبر سایپا (۱) http://wwwsaipayadakorg/home (۱) uast13ir (۱) http://wwwuast13com/ (۱) دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر واحد (۱) خلاصه سریال عمر گل لاله (۱) http://uast38com/ (۱) میر رضی الدین آرتیمانی (۱) اطلاعیه دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز فرهنگ و هنر (۱) مخصوص کلیه ورودیها (۱) صندوق رفاه (۱) قابل توجه دانشجویان محترم واحد 13 (۱) پذیرش بهمن ماه از هم اکنون آغاز شد (۱) وسایل ارتباط جمعی (۱) روش های نوین تدریس (۱) فریدون وردی نژاد (۱) تاکسیرانی (۱) ارزیابی اساتید (۱) تعطیلی مدارس (۱) پذیرش دانشگاه (۱) امور فرهنگی (۱) نظریه های ارتباط جمعی (۱) آزمون ارشد (۱) منشور ملل متحد (۱) ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی (۱) هویج و چماق (۱) الوین تافلر (۱) آزمون کنکور (۱) سرفصل دروس (۱) دانشجویان دختر (۱) جامعه ایرانی (۱) روز معلم مبارک (۱) مدیریت خانواده (۱) امپریالیسم خبری (۱) فرهنگسرای فناوری (۱) hyundai (۱) تبلیغات تجاری (۱) کاخ موزه (۱) دانشجویان کاردانی (۱) اعتراض به نمرات (۱) شورای حل اختلاف (۱) سالاریان (۱) محمود سریع القلم (۱) رشته های کارشناسی (۱) رضی الدین آرتیمانی (۱) تلخیص کتاب (۱) تبریک روز معلم (۱) کارنامه کارشناسی ارشد (۱) انواع آمار (۱) اصول طلایی مشتری مداری (۱) فرم نظرسنجی (۱) سید محمود موسوی (۱) امپریالیسم رسانه ای (۱) حقوق ثبتی (۱) الهی به مستان میخانه ات (۱) اصل پارتو (۱) حسین قندی (۱) اصول روابط بین الملل (۱) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۱) alvin toffler (۱) مدرسان (۱) نرم افزارهای حسابداری (۱) علمی کاربردی (۱) ثبت نام کنکور سراسری (۱) علم آمار (۱) وام دانشجویی (۱) محمد احمدی (۱) روابط عمومی الکترونیک (۱) برنامه ریزی فرهنگی (۱) جملات زیبا بزرگان (۱) دیپلماسی رسانه ای (۱) هرم وارونه (۱) golestan (۱) اعتراض به نمره (۱) sanjesh (۱) شرام (۱) شکنجه خاموش (۱) 80 نکته مهم در تدریس موفق (۱) روابط عمومی مدرن (۱) ثبت نام حج عمره (۱) قاجار (۱) شکسپیر (۱) کنکور سراسری (۱) افکار عمومی (۱) کلاس (۱) علامه طباطبایی (۱) تابستان (۱) روز معلم (۱) ict (۱) کنکور ارشد (۱) انتخاب رشته (۱) جامعه اطلاعاتی (۱) مدیریت فرهنگی (۱) ایدئولوژی (۱) سنجش (۱) فن آوری اطلاعات و ارتباطات (۱) ارتباطات سیاسی (۱) توریست (۱) نمونه سوالات (۱) آزمون (۱) نتایج (۱) ایرنا (۱) ارتباط (۱) حسابداری (۱) ضرب المثل (۱) نظرسنجی (۱) ارتباطات (۱) شایعه (۱) کنش (۱) آمریکا (۱) الکترونیک (۱) استاد (۱) روش تحقیق (۱) کشاورزی (۱) دانشجویی (۱) فراخوان (۱) توسعه (۱) اجتماعی (۱) خانواده (۱) ازدواج (۱) هنر (۱) دانشگاه آزاد (۱) همایش (۱) فناوری اطلاعات (۱) کاربردی (۱) گرافیک (۱) ثبت نام کنکور (۱) بازدید (۱) خبر رسانی (۱) حج عمره (۱) گلستان (۱) فساد (۱) کاردانی (۱) سوال (۱) اساتید (۱) زندگی (۱) تدریس (۱) سال نو مبارک (۱) گوبلز (۱) اقتصاد ژاپن (۱) زوج خوشبخت (۱) کاظم زاده (۱) عشق و ازدواج (۱) سریع القلم (۱) ملل (۱) غفاری (۱) پیام نور (۱) برایان تریسی (۱) بختیاری (۱) چوگان (۱) دهکده جهانی (۱) پارتو (۱) اطلاعیه ها (۱) نماد (۱) فیلسوف (۱) کارورزی (۱) پذیرش (۱) بنیاد شهید (۱) ترم تابستان (۱) ماهاتما گاندی (۱) برنامه امتحانات (۱) ویلیام جیمز (۱) ناصرالدین شاه (۱) عملیات روانی (۱) فقر فرهنگی (۱) پرداخت (۱) حقوق بین الملل (۱) مهلت ثبت نام (۱) پایان نامه (۱) کاردانی به کارشناسی (۱) میراسماعیلی (۱) حذف کنکور (۱) شهریه (۱) تئوری آشوب (۱) سجاد (۱) مطبوعاتی (۱) سبد کالا (۱) عشق و سیاست (۱) ارتباط جمعی (۱) دانشجویان کامپیوتر (۱) موزه هنرهای معاصر (۱) مک لوهان (۱) تابستانه (۱) مارشال مک لوهان (۱) متغیر (۱) اهمیت تبلیغات (۱) بهبودی (۱) جامعه آماری (۱) سقراط حکیم (۱) نوام چامسکی (۱) 16 آذر روز دانشجو (۱) آی سی تی (۱) غیرحضوری (۱) نظریه های جامعه شناسی (۱) حیاط زیبای ساختمان ملایی (۱) فقر فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها (۱) فقر فعالیت‌های فرهنگی (۱) بودجه فرهنگی (۱) روزت مبارک استاد (۱) استاد بی بی سادات میراسماعیلی (۱) بی بی سادات میراسماعیلی (۱) سادات میراسماعیلی (۱) استاد فاطمه مدیری (۱) فاطمه مدیری (۱) استاد فرهاد فتاحی (۱) فرهاد فتاحی (۱) استاد فرهاد فتاحی استاد آمار و ارقام (۱) فرهاد فتاحی کاربرد آمار در علوم اجتماعی (۱) استاد فاطمه مدیری استاد روش تحقیق (۱) فاطمه مدیری استاد روش تحقیق (۱) استاد بتول شاهینی (۱) بتول شاهینی (۱) بتول شاهینی تربیت بدنی (۱) بتول شاهینی علمی کاربردی (۱) معرفی مدرسان واحد فرهنگ و هنر (۱) استاد هاشمی مطهر قاری قرآن (۱) رزومه دکتر فاطمه مدیری (۱) دکتر فاطمه مدیری (۱) فاطمه مدیری علمی کاربردی (۱) دوره آموزشی روش تحقیق (۱) تحقیق روش تحقیق (۱) دوره آموزشی روش تحقیق : (۱) ایمیل استاد سید محمد هاشمی مطهر (۱) ایمیل فاطمه مدیری (۱) حذف کنکور در دانشگاه جامع علمی کاربردی (۱) کارت ورود به جلسه علمی کاربردی (۱) طریقه ارسال تحقیق با استاد (۱) طریقه ثبت نام و ایجاد کاربری در سایت دانشگاه (۱) تصاویر بزرگداشت مقام استاد (۱) بزرگداشت مقام استاد (۱) تقدیر دانشجویان علمی کاربردی از استادان (۱) تقدیر دانشجویان علمی کاربردی (۱) دانشجویان علمی کاربردی (۱) فهرست دانشگاه های علمی کاربردی ایران (۱) فهرست دانشگاه های علمی کاربردی کشور (۱) واحد 13 تهران uast13 (۱) واحد 38 (۱) علمی کاربردی واحد 38 (۱) فراخوان هنری (۱) علمی کاربردی واحد 13 تهران (۱) انتخاب واحد واحد13 (۱) واحد13 علمی کاربردی (۱) پایان مهلت انتخاب واحد (۱) نویسندگی و بازیگری (۱) نویسندگی و بازیگری واحد 13 (۱) سرکار خانم یاسا (۱) فراخوان علمی کاربردی (۱) دانشگاه علمی کاربردی + آدرس (۱) علمی کاربردی سامانه سجاد (۱) دانشگاه جامع علمی کاربردی سامانه سجاد (۱) علمی کاربردی uast (۱) اصول مطالعه (۱) ساختمان فاطمی (۱) قابل توجه دانشجویان علمی­ کاربردی (۱) ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی پودمانی (۱) اطلاعیه امور بایگانی - مغایرت در کارت دانشجویی (۱) مدیران گروه uast13 (۱) دبیرخانه الکترونیک دانشگاه علمی کاربردی (۱) wwwuast34acir (۱) دانشگاه علمی کاربردیواحد 34 (۱) علمی کاربردی 34 (۱) برنامه امتحانات واحد 13 علمی کاربردی (۱) برنامه امتحانات علمی کاربردی (۱) برنامه امتحانی دانشگاه علمی کاربردی (۱) برنامه امتحان علمی کاربردی واحد 13 (۱) علی جاویدمهر (۱) استاد مینا قریب (۱) مینا قریب (۱) مینا قریب دانشگاه علمی کاربردی (۱) مینا قریب دانشگاه علمی کاربردی 13 (۱) اصول گزارش نویسی (۱) پرداخت شهریه و مشاهده نمرات (۱) آدرس و تلفن مراکز آموزش علمی (۱) ارتباط با دانشگاه علمی کاربردی واحد 13 (۱) پذیرش دانشگاه علمی کاربردی (۱) ثبت نام جامع علمی کاربردی (۱) اطلاعیه اعتراض به نمره (۱) مشاهده نمرات دانشگاه علمی کاربردی (۱) سامانه سجاد دانشگاه علمی کاربردی تهران (۱) علمی کاربردی واحد زرتشت (۱) دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد زرتشت (۱) اطلاعیه جدید دانشگاه علمی کاربردی (۱) نامه به استاد زهرا ملکی دوست (۱) سایت واحد 13 (۱) سید محمد هاشمی مطهر دانشگاه علمی (۱) سید محمد هاشمی مطهر علمی کاربردی (۱) ثبت نام بدون آزمون (۱) برنامه هفتگی علمی کاربردی (۱) علمی کاربردی واحد فرهنگ و هنر (۱) سمیه کاظم زاده (۱) استاد سمیه کاظم زاده (۱) استادسعیده حاج علی (۱) علمی کاربردی قوه قضائیه (۱) آدرس علمی کاربردی (۱) مرکز علمی ماربردی (۱) ثبت نام سال تحصیلی جدید علمی کاربردی 92-93 (۱) ثبت نام دانشگاه 92-93 (۱) دفترچه 92-93 (۱) ثبت‏نام دوره‏ کاردانی فنی و دوره‏ کاردانی حرفه‌ای (۱) علمی کاربردی 1392 (۱) ثبت‏ نام دوره‏ کاردانی فنی و دوره‏ کاردانی حرفه‌ای (۱) ثبت نام علمی کاربردی 92-92 (۱) برنامه امتحانی روابط عمومی (۱) قیس آل قیس (۱) استاد آل قیس (۱) تصاویر جدید استاد سعید میرشاهی (۱) تصاویر جدید استاد ملکی دوست (۱) ملکی دوست (۱) استاد زهرا ملکی دوست (۱) رهام جوان ترین دانشجوی ایران (۱) استاد الهام حیرت سجادی (۱) حیرت سجادی (۱) جامعه شناسی وسایل ارتباط جمعی (۱) درس ارتباط (۱) دوره چهارم (۱) بازرگان مقیم اسلام (۱) محمدی پور (۱) استاد حاج علی (۱) اسامی شاگردان ممتاز و نمونه (۱) ممتاز و نمونه علمی کاربردی (۱) عکس یادگاری با استاد (۱) استاد علیرضا آل قیس (۱) the second report on english (۱) simultaneous translation madual (۱) frost poetry (۱) محمد جواد ظریف (۱) نشست نمایندگان با جاوید مهر (۱) ثبت نام علمی کاربردی 92-93 (۱) دفترچه علمی کاربردی 92 (۱) دفترچه علمی کاربردی 92-93 (۱) دانلود دفترچه علمی کاربردی 92 93 (۱) علمی- کاربردی (۱) بازدید دانشجویان خبرنگاری از ایرنا (۱) دانشجویان خبرنگاری (۱) بازدید دانشجویان گرافیک از انتشارات پیام نور (۱) بازدید علمی کاربردی (۱) بازدید دانشجویان کاردانی حقوق ثبتی (۱) بازدید از موزه هنرهای معاصر (۱) سهیلا ابراهیم پور (۱) استاد بهنام علمی (۱) بهنام علمی (۱) استاد فرید فتحی (۱) فرید فتحی (۱) اصول علم سیاست (۱) استاد محمدی پور (۱) رضا بازرگان (۱) استاد رضا بازرگان (۱) لیست اساتید استاد راهنما و پایان نامه (۱) استاد علمی کاربردی (۱) اعلام نتایج پذیرفته شدگان علمی کاربردی (۱) علمی کاربردی 92 93 94 (۱) نتایج قبولی علمی کاربردی (۱) فهرست پذیرفته‌شدگان علمی کاربردی (۱) 92 93 1394 (۱) انواع مدل های ارتباطی (۱) سیستم جامع آموزشی سجاد (۱) سیستم سجاد (۱) دانشجویان روابط عمومی (۱) ابراهیم پور ابیازنی سهیلا (۱) فتحی فرید (۱) علمی بهنام (۱) میرزایی پور علی (۱) تجلیل از دانشجوی سخت کوش (۱) صمد نیکجو (۱) دانشگاه علمی کاربردی (۱) امپریال imperial (۱) ثبت نام ازدواج دانشجویی (۱) ارتباطات توسعه (۱) علیرضا بهمن (۱) مبانی ارتباط جمعی (۱) بهورزی (۱) پزشکی- دارویاری (۱) کاردانی بهورزی (۱) پرتال دانشگاه جامع علمی و کاربردی (۱) مهلت پرداخت وام‌های شهریه (۱) تهدید وبلاگ دانشگاه (۱) تهدید وبلاگ uast13 (۱) وبلاگ دانشگاه (۱) تمدید ثبت نام کنکور ارشد 93 (۱) کنکور ارشد 93 (۱) پذیرفته‌ شدگان نهایی آزمون دوره‌های مهندسی فناوری (۱) http://labbaikir/ (۱) عضویت دکتر پورعباس در (۱) ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی (۱) دکتر پورعباس (۱) پورعباس (۱) درآمدی برنظریه فرهنگی (۱) cultural theory an introduction (۱) فیلیپ اسمیت (۱) مبانی نظری آسیب­های اجتماعی (۱) جامعه شناسی درباره چیست؟ (۱) جامعه شناسی - آنتونی گیدنز (۱) چکیده کتاب صور بنیانی حیات دینی امیل دورکیم (۱) چکیده کتاب صور بنیانی امیل دورکیم (۱) دانلود کتاب دلبستگی و روابط اجتماعی (۱) دانلود کتاب روانشناسی خرافات (۱) دانلود کتاب ازدواج موفق (۱) جامعه شناسی آنتونی گیدنز (۱) مترجم: منوچهر صبوری (۱) نظریه کنش متقابل - نظریه های جامعه شناسی (۱) کنش متقاب (۱) سوال و پاسخ نامه جامعه شناسی (۱) مدیریت تبلیغات تجاری (۱) زمان و نحوه ثبت نام بدون آزمون (۱) تصاویر جدید سهیلا ابراهیم پور ابیازنی (۱) http://uast13persianblogir/post/157/ (۱) تمدید مهلت ثبت نام دوره کارشناسی (۱) تمدید مهلت ثبت نام دوره کارشناسی حرفه ای (ناپیوسته (۱) خلاصه و نقد کتاب موج سوم (۱) کتاب موج سوم (۱) دانشجوی عزیز روزت مبارک (۱) روز زیبای تفکر و آموختن، روز دانشجو مبارک (۱) فرم نظرسنجی را تکمیل کنید (۱) نظرسنجی علمی کاربردی (۱) سازمان‌ سنجش‌ اموزش‌ کشور (۱) بازدید از روابط عمومی hyundai (۱) پروین نورانی آسیابر (۱) تجلیل از استادان واحد 13 (۱) هفته پزوهش (۱) ثبت‌ نام دوره کاردانی بهمن‌ ۱۳۹۲ (۱) ثبت‌ نام پذیرش (۱) ثبت نام ازدواج دانشجویی تمدید شد (۱) مهلت ثبت نام ازدواج دانشجویی (۱) دین و روابط بین الملل (خلاصه کتاب) (۱) عنوان کتاب : دین و روابط بین الملل (۱) مرکز تحققات استراتژیک (۱) مفهوم تجاوز در حقوق بین الملل (۱) مفهوم تجاوز (۱) جنگ و تعریف تجاوز (۱) دریافت سبد کالای دانشجویان متأهل (۱) سبد کالای دانشجویان (۱) ثبت نام دوره های کارشناسی ارشد 93 (۱) کارشناسی ارشد 93 (۱) پودمانی ترمی (۱) کارنامه ترم به ترم (۱) برنامه هفتگی دانشجو (۱) نحوه اعتراض به نمرات (۱) پرداخت شهریه پودمان جدید (۱) دزفولی سید سروش (۱) نتایج نهایی قبولی آزمون کاردانی ترمی (۱) دانشگاه جامع علمی‌ ـ‌کاربردی (۱) برارین بیتا (۱) اثرات رسانه ها و ظهور دوره چهارم (۱) اثرات رسانه ها (۱) تبلیغ مردم (۱) ارزیابی مدرس (۱) کارت ورود به جلسه آزمون (۱) استاد علی میرزایی پور و پسرش (۱) استاد میرزایی پور با پسر گلش (۱) اطلاعیه ثبت نام با تاخیر (۱) لیست دانشگاههای علمی کاربردی (۱) سایت دانشگاه های علمی کاربردی (۱) فهرست دانشگاه های علمی کاربردی (۱) تحلیل آزمون ارشد علوم ارتباطات اجتماعی91 (۱) آزمون ارشد علوم ارتباطات اجتماعی (۱) ادوارد هرمان (۱) سانسور و فیلتر رسانه ها در آمریکا (۱) سانسور و فیلتر (۱) مدل چامسکی (۱) اداورد هرمان (۱) فیلتر پروپاگاندا (۱) ۵ اصل «فیلتر» اخبار در رسانه‌ها (۱) دانشگاه علمی-کاربردی (۱) فرهاد فرید (۱) بازدید دانشجویان کامپیوتر (۱) بازدید دانشجویان دختر تبلیغات تجاری (۱) بازدید از پژوهشگاه علوم انسانی (۱) بازدیدهای دانشجویان واحد 13 (۱) دانشجویان واحد 13 (۱) بازدید کارشناسان روابط عمومی با استاد نورانی (۱) پروین نورانی (۱) آشنایی با نرم افزارهای حسابداری (۱) نرم افزارهای نوین حسابداری (۱) بازدید از شرکت توزیع نیروی برق (۱) بازدید دانشجویان روابط عمومی از شرکت توزیع نیروی ب (۱) جامعه اطلاعاتی و نقش آن در ارتباطات بین الملل (۱) inf ormation society (۱) نظریه ی رفتار گرایی اسکینر (۱) کاربرد نظریه ی رفتار گرایی در برنامه ریزی درسی (۱) آزمایش‌های اسکینر با کبوتر و موش (۱) برحاس فردریک اسکینر (۱) burrhus frederic skinner (۱) ارتباط سیاست با ارتباطات (۱) برقراری ارتباطات (۱) بازدید دانشجویان امور فرهنگی (۱) بازدید دانشجویان امور فرهنگی از کتابخانه شقایق (۱) کتابخانه شقایق (۱) بازدید از روابط عمومی بنیاد شهید (۱) گرایش روزنامه نگاری (۱) خلاصه کتاب : دیپلماسی رسانه ای (۱) کتاب دیپلماسی (۱) روابط بین الملل اسلامى (۱) نگاهى به اصول روابط بین الملل اسلامى (۱) زندگى اجتماعى (۱) عملیات روانی از نظریه تا عمل (۱) کتاب دین و روابط بین الملل (۱) دین و روابط بین الملل (۱) مدرسان برتر نیمسال اول (۱) اصول روابط بین الملل دکتر خاوری (۱) دکتر خاوری (۱) علی میرزائی پور (۱) دانشجوی 8 ساله علمی کاربردی (۱) اینترنت ساختمان ملایی زیر صفر (۱) سایت دانشگاه علمی کاربردی (۱)